Κλέι Τόμπσον και Λούκα Ντόντσιτς… σαν να παίζανε χρόνια μαζί: Μεγάλη νίκη κατά των Σπερς

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Δεν έπαιξαν ούτε ένα φιλικό παιχνίδι μαζί λόγω του τραυματισμού του Ντόντσιτς, αλλά στην πρεμιέρα τους έδειξαν να έπαιζαν… χρόνια μαζί.

Ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα – παρότι το πρώτο καλάθι εκτός… Ουόριορς στο ΝΒΑ, ήταν δίποντο (το μοναδικό του στο παιχνίδι) – κι ο Λούκα Ντόντσιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ, οδηγώντας μαζί τους Μάβερικς στην πρώτη τους νίκη στη σεζόν, με 120-109 κατά των Σπερς του Βίκτορ Γουεμπανιάμα που ξεκίνησε … χλωμά.

Ο Κλέι πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και τρία κλεψίματα σε μόλις 26 λεπτά ως βασικός δίπλα στον Λούκα, αλλά και τον Κάιρι Ίρβινγκ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έπαιξε για πρώτη φορά φέτος σε οποιοδήποτε παιχνίδι μετά το καλοκαιρινό Προολυμπιακό τουρνουά στο ΣΕΦ και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε.

Μέτρησε 28 πόντους με 9/25 σουτ (4/11 τρίποντα) και είχε επίσης 10 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, οι περισσότερες από τις οποίες με αποδέκτη τον Κλέι Τόμπσον.

Ο Ντόντσιτς έπαιξε 36 λεπτά.

Οι Μάβερικς ήταν πίσω στο ημίχρονο με ένα καλάθι, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα άνοιξαν το σκορ για να πάρουν μία νίκη χωρίς άγχος.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα έμεινε στους 17 πόντους με 5/18 σουτ (!), εννιά ριμπάουντ και μόλις ένα μπλοκ. Μικρός αριθμός για τον κορυφαίο μπλοκέρ του ΝΒΑ πέρυσι.

Ντεμπούτο με τη φανέλα των Σπερς έκανε ο Κρις Πολ, που επίσης ήταν άστοχος μένοντας στους τρεις πόντους με 1/6 σουτ, αλλά πρόσθεσε οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Δεν έπαιξε ο Ντέβιν Βασέλ και ο κόουτς Ποπ κατέβασε μία πολύ ψηλή πεντάδα, με τους δύο προαναφερόμενους, τον Χάρισον Μπαρνς (ντεμπούτο) να βάζει 17 και τους – επίσης φόργουορντ- Σόχαν-Σαμπανιέ να είναι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους με 18 πόντους ο καθένας.

Μαρκ Κιούμπαν για την κίνηση της χρονιάς: “Έτσι πείστηκε ο Κλέι Τόμπσον να έρθει στο Ντάλας”

Λούκα Ντόντσιτς: Κέρδισε στοίχημα 100.000 δολαρίων (;) από τον Λάιβλι, με σουτ ολόκληρου γηπέδου (Video)