Λέικερς… τρένο με 3/3: Τριπλός ΛεΜπρόν, ασταμάτητος Ντέιβις και στο θρίλερ με Κινγκς

2024-10-27T08:15:07+00:00 2024-10-27T14:05:13+00:00.

27/Oct/24 08:15

Davis-LeBron-Lakers-Suns
Adam Pantozzi / Getty Images / Ideal Image

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε τριπλ νταμπλ, ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε τρίτη σερί 30αρα και οι Λέικερς νίκησαν τους Κινγκς με 131-127, παραμένοντας αήττητοι στο ξεκίνημα της σεζόν!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ίσως αυτό το 3-0 των Λέικερς να μην μας … έλεγε τίποτα το ιδιαίτερο σε παλιότερα χρόνια, αλλά τις τελευταίες σεζόν δεν έχουν κάνει καλύτερο ξεκίνημα και μάλιστα πέτυχαν αυτές τις νίκες απέναντι στους πλέον ισχυρούς αντιπάλους τους στη Δύση: Τίμπεργουλβς, Σανς και Κινγκς, όλους εντός έδρας!

Το ονειρικό ξεκίνημα των Λέικερς συνεχίστηκε και κατά του Σακραμέντο.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πλησιάζει τα 40, αλλά το τριπλ νταμπλ δεν λείπει από το ρεπερτόριο του, έχοντας 32 πόντους (4/9 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ στο ενεργητικό του σε 34 λεπτά!

Ήταν μάλιστα πρώτος σκόρερ των Λέικερς, ενώ πέτυχε 16 πόντους σε τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο (!) κι έδωσε δύο καθοριστικές ασίστ στον Άντονι Ντέιβις στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο “Μονόφρυδος” ακολούθησε με 31 πόντους (9ρ., 3κλ., 2μπλ.) και αυτό είναι το τρίτο σερί παιχνίδι του με 30+ πόντους, δείχνοντας να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο Όστιν Ριβς κι ο Ντ’Άντζελο Ράσελ έβαλαν από 16 πόντους κι ο Ρούι Χατσιμούρα πρόσθεσε 18 (9ριμπ.), με τη βασική πεντάδα του αήττητου κόουτς Ρέντικ, να διαπρέπει σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Οι Κινγκς έπεσαν στο 0-2 (με δύο ματς στο… σουτ) παρά το εντυπωσιακό τριπλ νταμπλ του Ντόμας Σαμπόνις.

Ο Λιθουανός σέντερ μέτρησε 29 πόντους με 10/14 σουτ, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στην πρώτη της εφετινή νίκη, αφού οι Λέικερς έκαναν ένα εντυπωσιακό 44-33 στην τελευταία περίοδο για να τους πάρουν την μπουκιά από το στόμα.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν ήταν και πάλι καλός με 23 πόντους έχοντας 9/12 σουτ και σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΝτεΆαρον Φοξ με 28 πόντους (3/10τριπ.) και 10 ασίστ, αλλά ούτε αυτή ήταν ικανή για να σώσει την παρτίδα για τους Σακραμέντο Κινγκς.