NBA, αποτελέσματα: Σέλτικς & Καβαλίερς αήττητοι, μεγάλη νίκη των Σανς κατά των Μάβερικς

Brian Babineau / Getty Images / Ideal Image

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Καίτοι προηγήθηκαν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο με τον Τέιτουμ (17π.) και τον Πρίτσαρντ να “βομβαρδίζουν” από μακριά, οι Σέλτικς είδαν στο δεύτερο ημίχρονο τους Πίστονς να γυρνάνε τούμπα το παιχνίδι και μάλιστα να παίρνουν προβάδισμα με έξι πόντους!

Για μία ακόμα φορά τη λύση έδωσαν τα μακρινά σουτ (22/48τριπ.) με τον Τζρου Χόλιντεϊ να ισοφαρίζει και τον Τέιτουμ να βάζει ένα clutch σουτ, που έδωσε “αέρα” στους πρωταθλητές.

Το 3/3 υπέγραψε ο Τζέισον Τέιτουμ με 37 πόντους (6/13τριπ.).

Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 20 και 10 ριμπάουντ, ο Πρίτσαρντ σταμάτησε στους 19 από τον πάγκο με 5/7 εύστοχα έξω από α 7.25 μέτρα, ενώ οι Ντέρικ Ουάιτ-Αλ Χόρφορντ είχαν από 17.

Οι Πίστονς έμειναν χωρίς νίκη (0-3) παρά την προσπάθεια των Τζέιντεν Άιβι (26π.) και Κέιντ Κάνινγχαμ (21π., 10ασ.).

Στο Φοίνιξ, ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 31 πόντους, ο Ντέβιν Μπούκερ πρόσθεσε 21 και οι Σανς πήραν καθαρή νίκη με 114-102 κατά των Μάβερικς, παρά τη φοβερή εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ πέτυχε 40 πόντους με 5/13 τρίποντα και 10 ριμπάουντ, αλλά παρότι είχε βοήθεια από Ίρβινγκ (22π.) και Κλέι Τόμπσον (19π. με 5/12τριπ.), οι υπόλοιποι Μάβερικς… εξαφανίστηκαν.

Ο Γιουσούφ Νούρκιτς πέτυχε εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και οι Σανς κράτησαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα για το 2-1.

Στην Ουάσινγκτον, τέλος, οι Καβαλίερς έκαναν… περίπατο με 135-116 κατά των Ουίζαρντς, οι οποίοι δείχνουν πως και φέτος θα αποτελέσουν… σάκο του μποξ.

Οι Καβς έκαναν κι αυτοί το 3/3, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να μετράει … σβηστός 30 πόντους σε 29 λεπτά (6/11τριπ.) και τους Ντάριους Γκάρλαντ και Τζάρετ Άλεν να προσθέτουν από 23 πόντους, σε ακόμα λιγότερο χρόνο (24+25′ αντίστοιχα).

Είχαν μάλιστα 9/11 και 10/10 (!) σουτ αντίστοιχα, κονιορτοποιώντας την ασθενική άμυνα των Ουίζαρντς.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Κουλιμπαλί με 23, στους 14 έμειναν οι Τζόρνταν Πουλ και Κάιλ Κούζμα.