NBA: Με “45άρα” του Μάξεϊ η πρώτη νίκη των Σίξερς

2024-10-28T02:10:23+00:00 2024-10-28T02:24:35+00:00.

kostaspara

28/Oct/24 02:10

Maxey-76ers-Pacers
Ron Hoskins / Getty Images / Ideal Image

Οι Σίξερς κέρδισαν τους Πέισερς μέσα στην Ιντιάνα με 118-114 στην παράταση, με τον Ταϊρίς Μάξεϊ να σταματάει στους 45 πόντους.

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Ένα άκρως αμφίρροπο ματς, που κρίθηκε στην παράταση, διεξήχθη στην Ιντιάνα για το NBA, με τους Σίξερς να παίρνουν τη νίκη μέσα στην έδρα των Πέισερς με 118-114 (105-105 κ.δ.). Αυτό ήταν το πρώτο επιτυχές αποτέλεσμα της Φιλαντέλφια στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον έχει ρεκόρ 1-2 και έτσι έπιασε τους «Ινδιάνους», που υπέστησαν αντίστοιχα την δεύτερη ήττα τους, σε τρία παιχνίδια.

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ ήταν τρομερός και ηγήθηκε στον απόλυτο βαθμό για τους Σίξερς, αφού τελείωσε τον αγώνα με 45 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο. Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν εκτός αποστολής. Όσο για την Ιντιάνα, που είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα, ενώ παρόλο που αρχικά έστειλε το ματς στην παράταση με εντυπωσιακό τρίποντο, στην συνέχεια αποδείχθηκε μοιραίος στο τέλος, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην παράταση, μιας και αστόχησε σε δύο σερί βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό σε όλη την διάρκειά του, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να παίρνει μεγάλες διαφορές. Το πρώτο δωδεκάλεπτο τελείωσε με τους Σίξερς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 28-23. Οι «Ινδιάνοι» ανέβασαν την απόδοσή τους, στην 2η περίοδο και προσπέρασαν, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 58-52. Η Φιλαντέλφια ανέκτησε τα ηνία στην συνέχεια και έτσι έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα με 79-78.

Όσο για την 4η περίοδο, υπήρξε πολύ δράμα στο τέλος. Στα 47.6’’, ο Μάξεϊ με 2/2 βολές μείωσε από πλευράς Σίξερς σε 102-101 και στα 32.4’’ για την λήξη, ο Μάρτιν με λέι απ, έβαλε μπροστά την ομάδα του, με 103-102. Στα 11.7’’ ο Μάξεϊ πήγε ξανά στις βολές και είχε 2/2, για να κάνει το 105-102 υπέρ των Σίξερς. Στα 3.5’’ ο Χαλιμπέρτον με τρομερό τρίποντο υπό πίεση, ισοφάρισε σε 105-105 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Μάξεϊ με λέι απ στα 21’’ πριν από την λήξη, έκανε το 114-11 υπέρ των Σίξερς. Στα 16’’ ο Νέμπχαρτ είχε 1/2 βολές και οι Πέισερς μείωσαν σε 114-112. Με την σειρά του, ο Ούμπρε με 1/2 βολές έκανε το 115-112 για την Φιλαντέλφια. Στα 14’’ ο Νέσμιθ είχε 2/2 βολές και μείωσε από πλευράς Ιντιάνα σε 115-114. Στα 9’’ ο Μάξεϊ είχε 1/2 βολές και οι Σίξερς πήγαν στο υπέρ τους, 116-114. Ο Χαλιμπέρτον είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά αποδείχθηκε μοιραίος, αφού έχασε και τις δύο βολές στα 5’’ για το τέλος. Ο Μάξεϊ με 2/2 βολές στα 3’’ διαμόρφωσε το τελικό 118-114 υπέρ των Σίξερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-28, 58-52, 78-79, 105-105 (κ.δ.), 114-118.