Γιάννης: Δεν ήταν αρκετό το νταμπλ νταμπλ με Νετς, δεύτερη σερί ήττα οι Μπακς

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 67-57, οι Νετς επικράτησαν των Μπακς με 115-102 στο Μπρούκλιν και πέτυχαν έτσι την πρώτη τους νίκη στην κανονική περίοδο.

Αντίστοιχα οι Μπακς έχασαν για δεύτερο σερί παιχνίδι παρότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους (7/11 δίποντα, 8/11 βολές) και 12 ριμπάουντ, ενώ πλησίασε το τριπλ νταμπλ αφού μοίρασε και επτά ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Αυτό ήταν το τρίτο σερί σε τρία ματς, νταμπλ νταμπλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά δεν είχε θετικό αποτέλεσμα.

Oι Μπακς πλησίασαν στο 83-81 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και 87-83 λίγο αργότερα, αλλά οι Νετς με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση, ξέφυγαν με 18 πόντους διαφορά κι έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Ο Καμ Τόμας συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις ως βασικό σούτινγκ γκαρντ των Νετς, μετρώντας 32 πόντους (36, 24 στα πρώτα ματς), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ντένις Σρέντερ με 29 (5/8 τρίποντα) και έξι ασίστ.

Άλλες τόσες μοίρασε ο Μπεν Σίμονς αλλά με μόλις δύο πόντους παίζοντας στο περίεργο βασικό σχήμα των Νετς χωρίς σέντερ (σ.σ. ο Κλάξτον έρχεται από τον πάγκο, Φίνεϊ-Σμιθ και Καμ Τζόνσον ξεκινούν μαζί με τα τρία γκαρντ), το οποίο είχε αντίκρισμα αυτήν τη φορά.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έβαλε 21 πόντους με 1/7 τρίποντα και 10/11 βολές, ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 16 και ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 15 για τους Μπακς.

Οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 1-2.

NBAHoops Podcast S04E03 με Χάρη Γιαννόπουλο: Ερωτηματικό οι Μπακς και… “Γιάννη, έλα στους Ουόριορς!”