NBA, αποτελέσματα: Τρομακτικός Γκίλτζεους-Αλεξάντερ διέλυσε την Ατλάντα

2024-10-28T10:27:12+00:00 2024-10-28T10:27:12+00:00.

28/Oct/24 10:27

gilgeous-alexander
Glenn James / Getty Images / Ideal Image

Ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ άγγιξε το τριπλ νταμπλ και οδήγησε τους Θάντερ σε συντριπτική νίκη με 128-104 κατά των Χοκς, παραμένοντας έτσι αήττητοι στα πρώτα τρία παιχνίδια της κανονικής περιόδου.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Καναδός σούπερ σταρ μέτρησε 35 πόντους (3/8 τρίποντα), 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, αγγίζοντας έτσι το τρίτο τριπλ νταμπλ καριέρας, ενώ πρόσθεσε τρία κλεψίματα και άλλα τόσα μπλοκ (!) σε μία εμφάνιση MVP!

Οι Θάντερ πέτυχαν ένα επί μέρους 39-18 στην τέταρτη περίοδο με 14/23 σουτ, λύνοντας έτσι το… πρόβλημα που τους είχαν βάλει οι Χοκς στις πρώτες τρεις περιόδους.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Χοκς, με τον Τρέι Γιανγκ να μένει στους 24 πόντους με μόλις 7/14 προσπάθειες και 10 λάθη!!!

Μοίρασε οκτώ ασίστ ενώ στα πρώτα δύο παιχνίδια των Χοκς είχε τουλάχιστον 30 πόντους και 10 τελικές πάσες στο ενεργητικό του, αλλά αυτήν τη φορά εγκλωβίστηκε από τα γκαρντ των γηπεδούχων.

Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση των Θάντερ στην Οκλαχόμα Σίτι.

Ο Τσετ Χόλμγκρεν διέπρεπε και πάλι στο “πέντε” με 25 πόντους, εννιά ριμπάουντ και έξι μπλοκ (!), από κοντά στάθηκε και ο Τζέιλεν Ουίλιαμς με 20π.

Το #1 του draft, Ζακ Ρισασέ, ξεκίνησε βασικός και είχε 13 πόντους σε 27 λεπτά, στην καλύτερη του εμφάνιση ως τώρα (5+7 πόντοι στα πρώτα ματς).