“Κεραυνοί” στην επίθεση, “βράχοι” στην άμυνα

Οι Θάντερ φημίζονται για το επιθετικό τους παιχνίδι. Με Ντουράντ και Ουέστμπρουκ άλλωστε έχουν τις λύσεις. Στην πρεμιέρα των πλέι οφς απέδειξαν πως γνωρίζουν καλά να αμύνονται κιόλας. Η Οκλαχόμα Σίτι διέλυσε με 108-70 το Ντάλας σε μία άνευ προηγουμένου επίδειξη δύναμης που συνοδεύτηκε από ουκ ολίγα ρεκόρ.

Η διαφορά των 38 πόντων είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία των πλέι οφς για τους Θάντερ από τότε που έφυγαν από το Σιάτλ και μετακόμισαν στην Οκλαχόμα Σίτι. Παράλληλα οι 70 πόντοι παθητικό είναι ότι λιγότερο δέχτηκαν ποτέ στην postseason είτε στο Σιάτλ είτε στην Οκλαχόμα!

Παράλληλα υποχρέωσαν τους Μάβερικς στη χειρότερη επιθετική βραδιά της ιστορίας τους στα πλέι οφς με 70 πόντους, όπως αρνητικό ήταν και το 29,8% με το οποίο σούταραν εντός πεδιάς: “Μπήκαν μέσα και μας “χτύπησαν”. Δεν μπορούσαμε να βάλουμε σουτ”, είπε ο Ντέβιν Χάρις και ο Ντιρκ που ήταν ο μόνος αξιοπρεπής Μάβερικ (18π., με 7/15σουτ) πρόσθεσε: “Αντί να τους κάνουμε τη ζωή δύσκολη παλεύοντας σκληρά, μαζευτήκαμε μέσα στο καβούκι μας. Απογοήτευση”.

Το πράγμα φάνηκε από την αρχή. Οι Θάντερ προηγήθηκαν με 26-11 με εννιά πόντους από τον Ντουράντ στην πρώτη περίοδο καθηλώνοντας τους Μαβς που δεν είχαν σκορ. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 59-33 και στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε πάνω από τους 30 πόντους (93-51): “Νομίζω κάναμε σπουδαία δουλειά στην άμυνα επί 48 λεπτά απέναντι σε μία καλή ομάδα στην επίθεση”, δήλωσε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ο οποίος τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 23π.: “Η διαφορά δεν παίζει ρόλο”, σημείωσε.

Ο Ιμπάκα πρόσθεσε 17π., ενώ ο Ενές Καντέρ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τους Μάβερικς, φαίνεται πως υπέστη ζημιά ο Τζέι Τζέι Μπαρέα με τραυματισμό στον προσαγωγό.