Απίστευτο λάθος στο Κινγκς-Πέλικανς!

2016-11-09T11:52:34+00:00 2016-11-09T11:58:40+00:00.

09/Nov/16 11:52

Παίχθηκαν ξανά τα τελευταία 19 δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου λόγω λανθασμένου … μετρήματος των φάουλ.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Συμβαίνουν στο ΝΒΑ τέτοια λάθη; Και όμως! Οι Κινγκς και οι Πέλικανς έπαιξαν ξανά τα τελευταία 18,9 δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους, αφού οι διαιτητές και η γραμματεία μέτρησαν λάθος τα ομαδικά φάουλ των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να στερήσουν ελεύθερες βολές από την ομάδα του Κώστα Κουφού!

Ο Σόλομον Χιλ έκανε φάουλ πάνω στον ΝτεΜάρκους Κάζινς και με αυτό οι Κινγκς πήγαν στο μπόνους. Φευ. Οι διαιτητές έκαναν λάθος και έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-48.

Κατάλαβαν το λάθος τους στο ημίχρονο, γύρισαν στο γήπεδο για το τρίτο δωδεκάλεπτο αλλά πρώτα έπαιξαν… 18,9 δευτερόλεπτα από το προηγούμενο! Ο Κάζινς εκτέλεσε δύο βολές και ευστόχησε, ενώ αφαιρέθηκε ένα καλάθι του Ιτουάν Μουρ που πέτυχε στο άκυρο διάστημα.

Έτσι όταν ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, το σκορ πήγε στο 53-46 αντί για το 51-48 που ήταν λανθασμένα.

“Δεν το έχω ξαναδεί να γίνεται σε αγώνα του ΝΒΑ”, σχολίασε ο “θιγμένος” της υπόθεσης, ο κόουτς Άλβιν Τζέντρι που όμως δεν είχε παράπονα: “Ήταν απλό. Αυτός είναι ο κανόνας. Δεν έγινε κάτι σπουδαίο”.