G-League: Θα ξαναπαίξουν 17,5” οι Ουόριορς και οι Ουλβς!

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Ανακοινώθηκε πως θα επαναληφθούν τα τελευταία 17,5 δευτερόλεπτα του αγώνα των Σάντα Κρουζ Ουόριορς με τους Αϊόβα Ουλβς. Η θυγατρική ομάδα των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κατέθεσε ένσταση, επειδή κακώς χρεώθηκε με τεχνική ποινή, όταν ζήτησε τάιμ άουτ στο παιχνίδι με τους “λύκους”, που έγινε στις 19 Ιανουαρίου. Οι διαιτητές έκριναν ότι δεν είχαν το δικαίωμα να καλέσουν τάιμ άουτ, αλλά η λίγκα αποφάνθηκε πως μπορούσαν να πράξουν ακριβώς αυτό και διέταξε την επανάληψη των τελευταίων δευτερολέπτων.

Σε πρώτο βαθμό, οι Ουόριορς έχασαν με 116-113. Ωστόσο, υπό τα διαμορφωμένα δεδομένα το παιχνίδι θα αρχίσει ξανά με το σκορ στο 111-111, όπως είχε διαμορφωθεί στο σημείο που είχαν το δικαίωμα να καλέσουν τάιμ άουτ οι “πολεμιστές”. Τα τελευταία 17,5 δευτερόλεπτα θα επαναληφθούν στις 23 Μαρτίου, πριν από το επόμενο προγραμματισμένο ματς των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο της G-League.