Ισπανία – Ιταλία 84-87: Πέμπτη σερί ήττα η “Ρόχα” παρά τη (νέα) “βόμβα” Γιουλ στην κανονική διάρκεια

2024-06-25T22:02:07+00:00 2024-06-26T12:57:41+00:00.

25/Jun/24 22:02

Η Εθνική Ιταλίας νίκησε με 87-84 την Ισπανία στην παράταση μέσα στην Μαδρίτη, υποχρεώνοντας την στην πέμπτη σερί ήττα της!

Αυτό κι αν είναι σπάνιο για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία, η οποία έχασε τα δύο τελευταία ματς στο περασμένο Παγκόσμιο Κύπελλο κι άλλα δύο στα “παράθυρα”.

Η Ιταλία άντεξε στην παράταση και παρότι ισοφαρίστηκε με τη (νέα) “βόμβα” του Σέρχιο Γιουλ περίπου δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, τα παιδιά του Ποτσέκο ήταν αυτά που χαμογέλασαν στο τέλος.

Ο Χουάντσο πέτυχε επτά πόντους και ο αδελφός του Μπίλι ήταν ο κορυφαίος με 23, ενώ δεν αγωνίστηκε ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού, Λορέντζο Μπράουν αφού τις περασμένες μέρες βρισκόταν στην Ελλάδα.

Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για τα Προολυμπιακά τουρνουά, με την Ισπανία να φιλοξενεί το ένα και την Ιταλία να ταξιδεύει στο Σαν Χουάν του Πουέρτο Ρίκο για να διεκδικήσει εκεί το ένα εισιτήριο των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο άσσος της Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε ακόμα ένα απίθανο σουτ (τρίποντο) μέσα στο “σπίτι” του αφού οι Ιταλοί επέλεξαν – ή δεν πρόλαβαν- να κάνουν φάουλ και το ματς πήγε στην παράταση από την άστοχη τελευταία προσπάθεια του Τονούτ.

Εκεί με καλάθια του Σπίσου κυρίως, η Ιταλία ξέφυγε με 84-77, αλλά ένα τρίποντο του Αλντάμα έφερε το ματς στο καλάθι.

Ο Γκαλινάρι έκανε το 87-84 με βολές και το σουτ του Μπριθουέλα δεν βρήκε στόχο για μία νέα παράταση.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Νούνιεθ 3, Αμπρίνες 11, Αλντάμα 11, Μπίλι Ερνανγκόμεθ 23, Γκαρούμπα 2, Χουάντσο 7, Ντίαθ, Γιουλ 8, Ρούντι Φερνάντεθ 9, Μπριθουέλα 8.

ΙΤΑΛΙΑ: Σπίσου 14, Τόνουτ 12, Μέλι 8, Πολονάρα 8, Πετρουτσέλι 9, Μάνιον 8, Αμπάς, Γκαλινάρι 16, Παγιόλα 8, Ρίτσι 4.

Νέα νίκη για Δομινικανή Δημοκρατία

Είκοσι τέσσερις μετά από τη νίκη επί της Ακτής Ελεφαντού (69-67), η Δομινικανή Δημοκρατία νίκησε και την Πορτογαλία (80-79) στη Φουενλαμπράδα.

Ο Αντρέας Φέλις (15π.), ο Αντρίς ντε Λεόν (14π.), ο Κρις Ντουάρτε (11π.) κι ο Αντόνις Ενρίκε (11π.) συνέθεσαν το γκρουπ των διψήφιων για την πρώτη αντίπαλο της Ελλάδας στο Προολυμπιακό Τουρνουά στο ΣΕΦ (2-7/7).

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 51-29, 63-51, 80-79