Προολυμπιακό: Στη Δομινικανή Δημοκρατία με… περίπατο το ματς-πρόκριση με Αίγυπτο για τα ημιτελικά

2024-07-02T18:05:13+00:00 2024-07-02T20:23:58+00:00.

02/Jul/24 18:05

duarte-dominican-egypt

Η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε πανεύκολα με 90-77 της Αιγύπτου στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού στο ΣΕΦ και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου/ info@eurohoops.net

Οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη αφού βρίσκονται στον όμιλο της Ελλάδας, η οποία … στα χαρτιά έχει σίγουρα στην κατοχή της το ένα εισιτήριο για τα ημιτελικά κι οι Δομινικανοί ως φαβορί έκαναν το καθήκον τους.

Και με το παραπάνω.

Η ομάδα από την Καραϊβική (ήρθε στην Ελλάδα χωρίς τον Καρλ Άντονι Τάουνς) δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα 15 λεπτά και στη συνέχεια πάτησε το γκάζι για την εύκολη νίκη που θα τη φέρει αντίπαλο πιθανότατα με τη Σλοβενία ή την Κροατία από τον άλλο όμιλο.

Αύριο η “Επίσημη Αγαπημένη” θα αντιμετωπίσει την ομάδα του κόουτς Νέστορ Γκαρσία (3/7, 21:00).

Δείτε όλους τους αγώνες των Προολυμπιακών Τουρνουά στο Courtside 1891 του DAZN

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Αίγυπτος αιφνιδίασε τη Δομινικανή Δημοκρατία στην 1η περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα ακόμα και οκτώ πόντων. Στο 10′ το σκορ ήταν 22-16 για τους Αφρικανούς,  αλλά στη συνέχεια… χάθηκε η μπάλα.

Με τον Κρις Ντουάρτε των Κινγκς αρχικά, αλλά και τους Μοντέρο (10π.), Λιζ (9π.) και Βάργκας στη συνέχεια, οι νησιώτες έβαλαν τα δικά τους στοιχεία στο παιχνίδι.

Εγκλώβισαν πλήρως την Αίγυπτο, περιορίζοντας την στους εννιά πόντους στη β’ περίοδο (9-27) και με 16/27 δίποντα, σμπαράλιασαν την αρχικά καλά οργανωμένη άμυνα της.

Η διαφορά έφτασε στους 12 για τους Δομινικανούς, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Προολυμπιακού.

Αν σκεφτόταν κανείς πως η Αίγυπτος θα μπορούσε να γυρίσει στο παιχνίδι, τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Η Δομινικανή Δημοκρατία ξεκίνησε με ένα 7-0 σε ένα δίλεπτο και μπορείς να πεις ότι η σεμνή τελετή έφτασε στο τέλος πριν καν φτάσει στα … μισά της.

Η άμυνα των Δομινικανών ήταν αυτή που έβαλε τις βάσεις κλείνοντας σωστά μέσα στη ρακέτα απέναντι στα ψηλά κορμιά των Αιγυπτίων και με πολλαπλές λύσεις στην επίθεση “καθάρισαν την μπουγάδα”.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Μετουαλί 24 (4/9τριπ.), Σεχατά 3, Γκεντί 5, Χαλίφα 2, Ρεφάτ 2, Μαχμούντ 10, Ελγκιζαουί 3, Γκάρντνερ 3, Ελ Σεΐχ 4, Αμπντελγκαουάντ 15, Χουσεΐν, Οραμπί 6

ΔΟΜ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Πένια 6, Νούνιεζ 11 (9ριμπ.), Μοντέρο 17, Λιζ 12, Ντε Λεόν 6, Φελίζ 9, Βάργκας 6 (7ριμπ.), Γκαρσία, Πολάνκο 2, Ενρίκεζ 3, Ντουάρτε 14, Σάντος 4

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (πρώτη η Αίγυπτος): 22-16, 31-43, 48-68, 77-90