Κροατία – Νέα Ζηλανδία 86-90: Χάκα-ρε τον όμιλο

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Λένε ότι οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις αλλά όχι μόνο αυτές. Η κουρασμένη Κροατία που λίγες ώρες πίσω ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Σλοβενία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην πολύ physical Νέα Ζηλανδία που έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και στο τέλος το κέρδισε (86-90).

Μη αναμενόμενη για πολλούς εξέλιξη που έβαλε… φωτιά στον  Ά όμιλο του προολυμπιακού του ΣΕΦ, από τον οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος της Εθνικής Ομάδας σε περίπτωση φυσικά που πάρει την πρόκριση από το δικό της γκρουπ.

Παρά την ήττα τους οι Κροάτες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά και μένει να διευκρινιστεί η θέση στην οποία θα τερματίσουν (1η ή 2η) και συνεπώς ο αντίπαλος που θα βρουν στο δρόμο τους με φόντο τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα της Σλοβενίας με την Νέα Ζηλανδία (4/7, 17:30) θα διαλευκάνει την κατάσταση. Η παρέα του Λούκα Ντόντσιτς χρειάζεται νίκη με δέκα πόντους διαφορά κόντρα στους “Tall Black” για να τερματίσει δεύτερη και συνεπώς να διασταυρωθεί με την πρώτη του Β’ γκρουπ – εκείνου της Ελλάδας – και θρίαμβο 29 πόντων για να προσπεράσει την “Hrvatska” και να πάρει την πρωτιά.

Όλα ανοιχτά για τους ασυμβίβαστους Νεοζηλανδούς που τίναξαν τον όμιλο στον… αέρα και αν κατορθώσουν να κάνουν το 2/2, θα τερματίσουν εκείνοι στην πρώτη θέση.

Σάστισε και λύγισε

Έβρεξε πόντους στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες που έδειξαν “αλλεργικές” στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο.

Τα καλάθια πήραν “φωτιά” με τους Νεοζηλανδούς να σουτάρουν με το εξωφρενικά εύστοχο 67% (10/15 τρίποντα) στο πρώτο 20λεπτο που την κρατούσαν σε θέση οδηγού παρά τα “όργια” του Ζούμπατς που δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα (19π., 9 ριμπ.).

Το +8 πάντως οδεύοντας προς την ανάπαυλα (42-50) έγινε -5 (60-55) με ένα κροατικό ξέσπασμα.

Η φύση της αναμέτρησης άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος σε τέμπο που θεωρητικά βόλευε περισσότερο το ευρωπαϊκό μπάσκετ των Κροατών. Όσο όμως έμενε κοντά στο σκορ η ομάδα του Κάμερον, ήταν επικίνδυνη και την ζημιά την έκανε.

Οι Κροάτες είχαν ένα μικρό “μαξιλαράκι ασφαλείας” με το τρίποντο του Κρούσλιν (82-77) ωστόσο ο Γουέμπστερ φώναξε παρών. Με μακρινό σουτ κράτησε τη Νέα Ζηλανδία στο παιχνίδι (86-82) και το μομέντουμ είχε γυρίσει. Λάθος ο Χεζόνια και τα “δώρα” οι Νεοζηλανδοί ήξεραν πολύ καλά πως να τα εκμεταλλευτούν.

Ο Ίλι μείωσε σε 86-84 με 2/2 βολές, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε και με δικό του drive μπροστά στον Ζούμπατς, έκανε την προσπέραση (86-88) αφού οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους μετά τη χρήση instant replay.

Ο Χεζόνια πήγε να πάρει το ματς με τρίποντο όμως τα… έσπασε στο φινάλε και ο Ράνγκι από τη γραμμή των βολών “έγραψε” το τελικό 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 60-55, 79-74. 86-90