Γεωργία: Νίκη σαν… ήττα κόντρα στις Φιλιππίνες και εκτός συνέχειας

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η “βόμβα” που έριξαν οι Φιλιππίνες απέναντι στη Λετονία την Τετάρτη (3/7) έβαλαν σε μπελάδες τους Γεωργιανούς που είχαν διασυρθεί στην πρεμιέρα από τους οικοδεσπότες. Στο do-or-die ματς που έδωσαν, το πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να ξεμπλέξουν.

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Ντζίκιτς που είχε τον αρχηγό της Τόκο Σενγκέλια διαθέσιμο, επικράτησε των Φιλιππίνων στην αυλαία της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής του Ά ομίλου (96-94) όμως απείχε αρκετά από το να καλύψει το επιθυμητό -19 που χρειαζόταν.

Κάπως έτσι η Γεωργία είπε “αντίο” στο Προολυμπιακό πριν καν τα νοκ άουτ με την ομάδα της Ασίας να αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να πεθάνει και ενώ άπαντες την είχαν… ξεγραμμένη πριν το πρώτο τζάμπολ.

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!

Η πρώτη θέση κατέληξε στην Λετονία χάρις τον θρίαμβό της (+25) στην πρεμιέρα με τους Φιλιππινέζους να ακολουθούν. Τριπλή ισοβαθμία με την πρόκριση να κρίνεται στη διαφορά των πόντων.

Γεωργία 1-1

Οι Γεωργιανοί έδειξαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα παρότι η απόσταση που είχαν να καλύψουν δεν ήταν μικρή. Στα πρώτα πέντε λεπτά μάλιστα την είχαν σχεδόν εκμηδενίσει (0-16) με το κάρφωμα του Μπιτάτζε.

Στις αρχές τις δεύτερης περιόδου μάλιστα ξέφυγαν με +20, κρατώντας εκείνοι, έστω και οριακά, την πρόκριση. Η παρέα του φοβερού και τρομερού όμως Τζάστιν Μπράουνλι δεν έμεινε με άδεια τα χέρια. Ήδη μέχρι να βγει το ημίχρονο έπαιζε με… αβάντζο στο σκορ ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε το ματς στα μέτρα της απόλυτα με ένα επιμέρους 12-0 (67-67) ψαλιδίζοντας της όποιες ελπίδες της Γεωργίας.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μαμουκελασβίλι που ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να δοκιμάσουν εκ νέου το “θαύμα” για να έρθει τελικώς η “φτωχή” τους νίκη με 96-94.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 43-55, 72-74, 94-96