Φιλιππίνες – Γεωργία: Ο Μπιτάτζε αστόχησε σε προσπάθεια για αυτοκαλάθι που θα έφερνε παράταση (video)

Η Γεωργία άνοιξε λογαριασμό στο Προολυμπιακό τουρνουά της Ρίγα το μεσημέρι της Πέμπτης (4/7) όμως η επικράτησή της δεν είχε αντίκρισμα. Και αυτό διότι χρειαζόταν νίκη με +19 για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στα χιαστί.

Για ένα ημίχρονο το σύνολο του Ντζίκιτς βρισκόταν σε καλό δρόμο όμως στην τρίτη περίοδο “έχυσε την καρδάρα με το γάλα” και έμεινε εκτός συνέχειας πρόωρα και απρόσμενα για πολλούς.

Στην τελευταία φάση πάντως του αγώνα ο Γκόγκα Μπιτάτζε σκέφτηκε έξυπνα, απέτυχε όμως να μετατρέψει την ιδέα σε πράξη για να διατηρήσει τις μηδαμινές ελπίδες της Γεωργίας για πρόκριση. Μυθικό blooper από τον Γεωργιανό NBAer.

Με το ρολόι να δείχνει 2.8” για το τέλος και την κατάσταση να δείχνει μη αναστρέψιμη, ο Κρις Νιούσαμ των Φιλιππίνων στάθηκε στη γραμμή των βολών. Έβαλε την πρώτη, έχασε όμως τη δεύτερη (94-96 το σκορ) και ο σέντερ των Μάτζικ επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στο καλάθι της ομάδας του για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στην Γεωργία.

Παρότι πήδηξε μόνος του και προσπάθησε να ακολουθήσει την οδηγία που είχε λάβει για να παίξουν οι δύο ομάδες έξτρα πεντάλεπτο, το φόλοου-κάρφωμα που δοκίμασε βρήκε σίδερο και έτσι η παρέα του Σενγκέλια αποχαιρέτησε τη Ρίγα απαρηγόρητη με μία όμως νίκη. Όλα στραβά και ανάποδα.