Ουόκαπ: “Όλοι λέγαμε ένα ακόμη, είμαστε ταπεινοί” (video)

2024-07-06T18:59:31+00:00 2024-07-06T20:12:31+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Jul/24 18:59

Thomas-Walkup-Greece-Slovenia-PreOlympic

Ο Τόμας Ουόκαπ για τον θρίαμβο επί της Σλοβενίας αλλά και την ταπεινότητα που πρέπει να δείξουν όλοι ενόψει του μεγάλου τελικού.

Ο Τόμας Ουόκαπ ήταν εξαιρετικός στον θρίαμβο επί της Σλοβενίας, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 19 πόντους (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Ο γκαρντ της Εθνικής μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ για την τεράστια αυτή νίκη, την ταπεινότητα που πρέπει να δείξουν όλοι ενόψει του τελικού της Κυριακής (7/7, 21:00, ΕΡΤ1), ενώ αναφέρθηκε και για το εάν νιώθει ευχαριστημένος μ’ αυτή του την εμφάνιση σήμερα.

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!

Σαν παίκτης ποτέ δεν είσαι ευχαριστημένος με την εμφάνισή σου, γιατί τότε δεν θα μπορείς να κάνεις το κάτι παραπάνω. Είμαι ταπεινός, έτσι θα συνεχίσουμε. Είμαστε ταπεινοί αλλά και χαρούμενοι γι’ αυτή τη νίκη και τον τρόπο που αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι.

Η δουλειά ακόμη δεν έχει γίνει. Είχαμε απόψε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Όλοι λέγαμε ένα ακόμη, ένα ακόμη. Αυτό πρέπει να κάνουμε κι αύριο”.

Και συνέχισε:Είχαμε μιλήσει με τον κόουτς και είχαμε πει πως ο μόνος τρόπος ήταν να πιέσουμε, να είμαστε επιθετικοί από το πρώτο λεπτό στην άμυνα και να μην χαλαρώσουμε ούτε λεπτό. Θέλαμε να κάνουμε τον Ντόντσιτς να δυσκολευτεί για να κάνει οτιδήποτε, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ αλλά κατέβαλε πολύ μεγάλη προσπάθεια.

Αν του επιτρέψεις να παίξει στον ρυθμό του, θα σε σκοτώσει. Χαίρομαι πολύ που παίζω με τον Καλάθη, είναι ένας παίκτης που κάνει το παιχνίδι πολύ πιο εύκολο, σε άμυνα και επίθεση. Είναι ξεχωριστό να παίζεις για την Εθνική ομάδα, υπάρχει τόση θετική ενέργεια, ο κόσμος είναι απίστευτος και σου θυμίζει διαρκώς πως εκπροσωπείς μια ολόκληρη χώρα. Να πούμε μπράβο και στον Τολιόπουλο, δείχνει πως ανήκει σε αυτή την ομάδα. Έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση πια”.