ΗΠΑ Vs Καναδάς: Η Team Usa δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο πριν “καθαρίσει” με άνεση

2024-07-11T07:21:57+00:00 2024-07-11T08:46:44+00:00.

11/Jul/24 07:21

USA-Canada-Friendly

Η Team Usa δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Καναδά, επικρατώντας τελικά εύκολα με 86-72.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι δύο εκ των φαβορί για μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, που έγινε στο Λας Βέγκας, οι ΗΠΑ επικράτησαν του Καναδά κι έδειξαν τη δυναμική τους ενόψει Παρισιού.

Ακολουθούν τέσσερα ακόμα παιχνίδια για την Team Usa του Στιβ Κερ (Αυστραλία, Σερβία, Νότιο Σουδάν και Γερμανία) πριν πάει στην “Πόλη του Φωτός” για να υπερασπιστεί τους τίτλους της από το 2008 και έπειτα.

O Καναδάς, θυμίζουμε, είναι αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στη φάση των ομίλων και το παιχνίδι θα μελετηθεί από τον Βασίλη Σπανούλη και το επιτελείο του.

Ο Καναδάς άνοιξε τον αγώνα με ένα σκορ 11-1 και 21-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά οι ΗΠΑ (χωρίς Ντουράντ) απάντησαν με ένα 14-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 41-33.

Στη συνέχεια ξέφυγαν με 50-37 και κράτησαν το δυνατό προβάδισμα ως το τέλος, χωρίς να απειληθούν από τους γείτονες τους, κυρίως χάρη στην αμυντική τους αποτελεσματικότητα.

Λέοναρντ: Αποχώρησε από την Team USA πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, στη θέση του ο Ουάιτ!

Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν πρώτος σκόρερ των ΗΠΑ με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Στεφ Κάρι με 12.

Όσο για τον ΛεΜπρόν Τζέιμς; Σε 19 λεπτά μέτρησε επτά πόντους, πέντε ριμπάουντ και από τρεις ασίστ και κλεψίματα.

Κορυφαίος σκόρερ του Καναδά ήταν ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 12, ενώ ο ηγέτης της ομάδας, Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ έμεινε στους δέκα, όσους έβαλε κι ο Ντίλον Μπρουκς.