Τζοέλ Εμπίντ: “Έμπλεξε” με τους κανόνες της FIBA, πέντε φάουλ/τέσσερα λάθη σε 12 λεπτά

2024-07-11T09:33:01+00:00 2024-07-11T10:04:07+00:00.

11/Jul/24 09:33

Brian Babineau/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των ΗΠΑ, στο πρώτο του παιχνίδι με τους κανονισμούς της FIBA.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ολοφάνερα τα βρήκε… μπαστούνια.

Η Team Usa νίκησε εύκολα τον Καναδά με 86-72, χωρίς πάντως να πάρει κάτι ιδιαίτερο από τον περσινό MVP του ΝΒΑ, Τζοέλ Εμπίντ.

Ο Καμερουνέζος σέντερ – πολιτογραφημένος Αμερικανός- έπαιξε μόλις 12 λεπτά κι όχι επειδή η απόδοση του ήταν κακή (κάτι που ισχύει…), αλλά γιατί φορτώθηκε με πέντε φάουλ κι αποβλήθηκε!

Κέβιν Ντουράντ: Χάνει τα επόμενα φιλικά της Team Usa, ερωτηματικά για Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Εμπίντ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στους κανονισμούς της FIBA και απέναντι στον πολύ πιο έμπειρο σε αυτούς, Ντουάιτ Πάουερ – ρολίστα στο ΝΒΑ με τους Μάβερικς– δεν μπόρεσε ούτε να σκοράρει (πέντε πόντοι), ούτε να αμυνθεί χωρίς να κάνει φάουλ.

Ο Εμπίντ ξεκίνησε στη βασική πεντάδα της Team Usa, αλλά αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου κι ενώ μπαινόβγαινε λόγω των φάουλ που φορτωνόταν.

Εκτός όλων των άλλων, ο σούπερ σταρ των Σίξερς υπέπεσε σε τέσσερα λάθη, ακόμα ένα δείγμα ότι σε αυτό το αρχικό στάδιο δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στις ανάγκες του παιχνιδιού μίας εθνικής ομάδας.

Προφανώς έχει χρόνο μπροστά του και αρκετά φιλικά για να αλλάξει η όλη κατάσταση και να προσαρμοστεί ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά το πρώτο δείγμα γραφής ήταν αρνητικό.