Αυστραλία: Με “όργια” Μιλς επικράτησε της Σερβίας του κορυφαίου Πετρούσεφ

2024-07-16T20:37:27+00:00 2024-07-16T23:15:38+00:00.

Μάνος Φυρογένης

16/Jul/24 20:37

Πολύ καλό πρόσωπο για ένα ακόμα παιχνίδι από την προσεχή αντίπαλο της Εθνικής Ελλάδος στη Λιλ, Αυστραλία που κέρδισε την Σερβία (84-73). Έκανε πράματα και θάματα ο Πάτι Μιλς, κορυφαίος για τους “Πλάβι” ο Πετρούσεφ!

Κόντρα στην τρομακτική Team USA δεν παράτησε το ματς και το κυνήγησε μέχρι τέλους. Απέναντι στους Σέρβους επικράτησε με διψήφια διαφορά εν τέλει (84-73). Η προσεχής αντίπαλος της ελληνικής ομάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες (2/8, 14:30) Αυστραλία, στέλνει μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Στη δεύτερη μέρα του διεθνούς τουρνουά αστέρων στο Αμπού Ντάμπι, οι “Μπούμερς” είχαν τον αγέρωχο Πάτι Μιλς, που μεταμορφώνεται πάντα όταν παίζει με το εθνόσημο στο στήθος, σε “τρελά” κέφια (28π. με 3/6 διπ., 4/7 τριπ. και 10/11 βολές, 5 ασ.), κράτησαν χαμηλά τους Σέρβους – που έπαιζαν χωρίς Μπογκντάνοβιτς – ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο (73 πόντοι συνολικά και 33 στο β΄ μέρος) και φεύγουν από τη Μέση Ανατολή με θετικότατο απολογισμό και μπόλικη  αυτοπεποίθηση.

Η μπίλια έκατσε προς την δική τους πλευρά στο δεύτερο ημίχρονο και δη στα τελευταία λεπτά. Από το τελευταίο προβάδισμα των δευτεραθλητών κόσμου (66-67) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έτρεξαν ένα επιμέρους 18-6 και κέρδισαν.

Μεγάλη και η συνεισφορά του Ντάντε Έξουμ για τους Αυστραλούς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Τον ακολούθησε ο Τζος Γκίντεϊ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Από πλευράς Σερβίας, προσεχούς αντιπάλου της “γαλανόλευκης” στο Βελιγράδι στις 22/7 στην πρόβα τζενεράλε για τους Ολυμπιακούς, ο Γιόκιτς ήταν (κλασσικά) “διπλός” (14π., 14 ριμπ.) ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Φιλίπ Πετρούσεφ του Ολυμπιακού με 7/9 δίποντα και 1/3 τριπ. Από κοντά και ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 5 ριμπ. σε 14 λεπτά συμμετοχής για το σύνολο του Πέσιτς που είχε τον Μίτσιτς άστοχο (0/3 τριπ. με έξι πόντους και 8 ασίστ).

Τα Δεκάλεπτα: 20-15, 39-40, 62-59, 84-73