Ισπανία: Αγχώθηκε αλλά κέρδισε την Αργεντινή η αντίπαλος της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς

2024-07-19T22:02:07+00:00 2024-07-23T22:45:26+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Jul/24 22:02

Η αντίπαλος της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες, Ισπανία, χαμογέλασε στο τέλος κόντρα στην Αργεντινή, χάρις στις βολές του Αλντάμα και στο μεγάλο μπλοκ του Γκαρούμπα στον Καμπάτσο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ισπανία, αντίπαλος της Ελλάδας στην πρώτη φάση του Ολυμπιακού τουρνουά στη Λιλ, κέρδισε στις λεπτομέρειες τη δίχως Λούκα ΒιλντόζαΑργεντινή (76-72) σ’ ένα απ’ τα τελευταία φιλικά που θα δώσει, πριν αναχωρήσει για τη Γαλλία.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο που αγωνίστηκε δίχως τον Λορένζο Μπράουν, αλλά με τον Χουάντσο (ο οποίος δεν σκόραρε άλλα μοίρασε 2 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ) αν και βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, στο τέλος τα βρήκε σκούρα, αλλά χαμογέλασε, χάρις στις εύστοχες βολές του Αλντάμα και το μεγάλο μπλοκ του Γκαρούμπα στον Καμπάτσο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλντάμα με 14, ενώ ακολούθησαν οι Γιουλ (13π.), Ουίλι (13π.) και ο Λόπεζ-Αροστέγκι (10π.).

Όσο για τους ηττημένους, ο Φερνάντεθ έβαλε 14 με 4 ριμπάουντ, ενώ 10 σημείωσε ο Μπρουσίνο (7 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους “Φούριας Ρόχας” να μπαίνουν δυνατά στο ματς και με 8-0 σερί να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, δείχνοντας τη θέληση που έχουν για να τελειώσουν μία ώρα… αρχύτερα το παιχνίδι.

Με τον Αλντάμα να παίζει καθοριστικό ρόλο στην επίθεση για τους Ισπανούς, ο Σέρχιο Γιουλ πήρε τη σκυτάλη και στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου, πέταξε το γνωστό του… μανταρίνι και έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +9.

Τα λάθη και η αστοχία των Ισπανών στο τρίτο αλλά και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να τρέξουν ένα σερί και να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, ο Νίκο Λαπροβίτολα που δεν είχε πάρει τόσες προσπάθειες, άρχισε να σκοράρει στο τελευταίο δίλεπτο, όμως ο Ουίλι που ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών του ματς, είχε την απάντηση. Με 2/2 βολές του Αλντάμα, η Ισπανία πήρε το προβάδισμα, στο τέλος ο Καμπάτσο αποφάσισε να πάει για το δίποντο και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Γκαρούμπα του είπε… όχι μ’ ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-42, 63-59, 76-72