Καναδάς: Έτρεχε με… 100 κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο πριν την Ελλάδα

2024-07-21T20:19:16+00:00 2024-07-21T21:14:46+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

21/Jul/24 20:19

dillon-brooks-canada-spain-world-cup

Ο Καναδάς έβαλε 100 στο Πουέρτο Ρίκο (103-93) και πλέον ετοιμάζεται για τη μεγάλη πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά κόντρα στην Ελλάδα (27/7, 22:00).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Καναδάς, αντίπαλος της Ελλάδας στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά (27/7, 22:00), χρειάστηκε ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο για να κερδίσει το Πουέρτο Ρίκο (103-93), στο τελευταίο φιλικό και πλέον έχει μόνο το μυαλό του στο μεγάλο ραντεβού του καλοκαιριού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντίλον Μπρουκς με 21 πόντους (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (14 πόντοι, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ) Λάιλς (15 πόντοι) και Μπάρετ (14 πόντοι).

Όσο για τους ηττημένους, ο Χοσέ Αλβαράδο σημείωσε 21 πόντους (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ στους 19 σταμάτησε ο Κλαβέλ (5 ασίστ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Καναδούς να μπαίνουν νωθρά στο παρκέ, ωστόσο με τον Λάιλς και τον Μπάρετ να έχουν τον πρώτο λόγο, κατάφεραν και έτρεξαν ένα 7-0 σερί και πήραν το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας, ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος κι έτρεξαν ένα επιμέρους 33-24, με πόντους στον αιφνιδιασμό αλλά και σημαντικά σουτ απ’ την περίμετρο. Οι Πορτορικάνοι προσπάθησαν να απαντήσουν με ατομικές ενέργειες των Ρομέρο και Πινέιρο, αλλά η διαφορά δεν έλεγε να μειωθεί, με αποτέλεσμα να κερδίσει ακόμη ένα φιλικό, πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 46-40, 78-64, 103-93