Γαλλία – Βραζιλία 78-66: Γουεμπανιάμα και Μπατούμ έλυσαν τον “γόρδιο δεσμό” της Σελεσάο

Αποστολή στη Λιλ: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Οι πρεμιέρες συχνά κρύβουν εκπλήξεις, όχι όμως για τη Γαλλία στους Ολυμπιακούς Αγώνες που διοργανώνει έστω κι αν για μεγάλο διάστημα φλέρταρε με αυτή.

Οι οικοδεσπότες άργησαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα, τους βοήθησε αρκετά και η από νωρίς φορτωμένη με φάουλ frontline της Βραζιλίας και έτσι έκαναν το πρώτο βήμα για αν βρεθούν στο Παρίσι και τη νοκ άουτ φάση.

Με τον Ουεμπανιάμα κυρίαρχο (19π., 9 ριμπ.) αν και άστοχο από μακριά (1/4), οι “μπλε” έπιασαν την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία στην πρώτη θέση του Β΄Ομίλου, η πρεμιέρα της οποίας απέναντι στην Ιαπωνία ήταν πιο πειστική.

Η υπερηχητική Γαλλία με το ταλαντούχο ρόστερ δεν εμφανίστηκε ούτε με την επίσημη έναρξη των Αγώνων.

Οι αξιόμαχοι Λατινοαμερικάνοι μπήκαν εμφανώς καλύτερα στο παιχνίδι απέναντι στους αγχωμένους Γάλλους που όσο περνούσε ο χρόνος τόσο βελτιώνονταν στην άμυνα.

Αυτό ήταν και το όπλο τους για να γυρίσουν από το -12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-27) και να γίνουν σταδιακά εκείνοι το αφεντικό του ματς.

Η απόσταση καλύφθηκε στη δεύτερη περίοδο και το ματς ήρθε… τούμπα στην τρίτη, με την παρέα του Ματίας Λεσόρ του Παναθηναϊκού (4π., 3 ριμπ., 2 ασ.) να κρατά την αντίπαλη ομάδα στους 24 πόντους σε είκοσι αγωνιστικά λεπτά.

Το σύνολο του Πέτροβιτς όμως δεν το έβαλε κάτω και πλησίασε εκ νέου στα μισά της τελευταίας περιόδου (62-58). Ένα μεγάλο τρίποντο του Ντιλικινά όμως έδωσε “μαξιλαράκι ασφαλείας” και ο Νικολά Μπατούμ στο φινάλε (19π., 5 ριμπ.) εξασφάλισε τη νίκη χωρίς η Γαλλία να μπλέξει περαιτέρω.