Ελλάδα – Καναδάς 79-86: Η Εθνική κοίταξε στα μάτια το φαβορί κι έχασε στις λεπτομέρειες

2024-07-27T23:08:02+00:00 2024-07-28T00:29:39+00:00.

27/Jul/24 23:08

Η Ελλάδα πάλεψε κόντρα στον Καναδά, αν και έχανε ακόμα και με 16, όμως ηττήθηκε με 79-86, στην πρεμιέρα της στο Ολυμπιακό Τουρνουά.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πήγε για την μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν βρήκε τα μεγάλα σουτ, όταν τα χρειαζόταν.

Η Εθνική Ομάδα έκανε μία τεράστια προσπάθεια απέναντι στον Καναδά, στην πρεμιέρα της στο Ολυμπιακό Τουρνουά, όμως τελικά ηττήθηκε με σκορ 79-86.

Η Ελλάδα επέστρεψε από το -16 και είχε την ευκαιρία να πλησιάσει στον έναν πόντο αρκετές φορές, αλλά δεν σκόραρε, με τους Καναδούς να βάζουν σερί τρίποντα και να τελειώνουν το ματς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους και ο Παπανικολάου με 17 ξεχώρισαν για την Ελλάδα, όμως στο τέλος χαμογέλασαν οι Μπάρετ (23 πόντοι) και Γκίλτζεους-Αλεξάντερ (21 πόντοι).

Για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου, η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Ισπανία (30/7, 12:00), ενώ ο Καναδάς την Αυστραλία (30/7, 14:30).

Θυμίζουμε ότι στο ματς που άνοιξε το τουρνουά και τον όμιλο της Ελλάδας το Σάββατο (27/7), η Αυστραλία επιβλήθηκε της Ισπανίας με σκορ 92-80.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Ο Καναδάς ξεκίνησε πολύ δυνατά και εύστοχα στο ματς και αυτό αποτυπώθηκε άμεσα στο σκορ για το 9-22. Η Ελλάδα χρειάστηκε σχεδόν 5:30′ για να σκοράρουν καλάθι δυο πόντων, με τον Γιάννη να παίρνει συνεχόμενα φάουλ. Γρήγορα, όμως, η Εθνική βρήκε στα μακρινά σουτ και μείωσε σε 22-24 (από 12-24) για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 22-26.

Το σκηνικό ανάλογο και στην συνέχεια, με την Ελλάδα να συνεχίζει να βρίσκει σκορ κυρίως από τα 6,75μ. Ο ρυθμός του ματς είχε ”παγώσει”, κάτι που βόλευε την Εθνική (25-30), με τον Παπανικολάου (4/4 σουτ) να ακολουθεί στο σκοράρισμα τον Γιάννη, για το 34-39. Όμως, οι Καναδοί συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις για να κλείσουν το ημίχρονο στο +10 (38-48).

Η εικόνα στην τρίτη περίοδο δεν είχε μεγάλες διαφορές από όσα είχαμε δει στο πρώτο ημίχρονο. Ο Καναδάς είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μαζί το προβάδισμα, πριν ο Γιάννης φτάσει στους 25 πόντους και η Ελλάδα μειώσει σε 53-60 και ακολούθως σε 60-66, με τους Καναδούς να μην αφήνουν την διαφορά να πέσει κι άλλο, για το 60-68 στο 30′.

Η επιστροφή της Ελλάδας δεν άργησε για το 68-72 στο 33. Η Ελλάδα σε εκείνο το σημείο έχασε τέσσερις σερί επιθέσεις, με τους Ντορτ και Γκίλτζεους-Αλεξάντερ να βάζουν μεγάλα τρίποντα (68-78). Το ματς δεν τελείωσε με το 78-80 στο -1:04′ να δίνει ξανά ελπίδα στην Ελλάδα, όμως ο Μάρεϊ έκανε το 79-84 στο -15”, για το τελικό 79-86.

Πού κρίθηκε

Στο 68-72 η Ελλάδα έχασε τέσσερις σερί επιθέσεις, με τους Καναδούς να βρίσκουν μεγάλα τρίποντα για το +10, παρά την επιστροφή της Ελλάδας με 78-80 στο 39′, με τον Γκίλτζεους-Αλεξάντερ να βάζει clutch καλάθι στο -42” (78-82) και τον Μάρεϊ να κάνει το 79-84 με 2/2 βολές.

Ο Μπάρετ είχε 23 πόντους για τους νικητές, αλλά ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους-5 ριμπάουντ-7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 5, Λαρεντζάκης 3, Μωραϊτης, Τολιόπουλος 9, Καλάθης 3, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 17, Χουγκάζ, Αντετοκούνμπο 34, Μήτογλου 5

Καναδάς (Φερνάντεζ): Ντορτ 8, Αλεξάντερ-Ουόκερ, Γκίλτζεους-Αλεξάντερ 21, Έτζιμ, Μάρεϊ 8, Πάουελ 6, Λάιλς, Μπάρετ 23, Ολίνικ 4, Νέμπχαρντ 2, Μπρουκς 14, Μπιρτς