Νότιο Σουδάν-Πουέρτο Ρίκο 90-79: Αφρικανική ανατροπή και ιστορική νίκη!

2024-07-28T13:07:47+00:00 2024-07-28T14:09:01+00:00.

28/Jul/24 13:07

Το Νότιο Σουδάν επικράτησε με 90-79 του Πουέρτο Ρίκο κάνοντας μία μικρή έκπληξη και μάλιστα με ανατροπή!

Αποστολή στη Λιλ, Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Το Νότιο Σουδάν πήρε τεράστια νίκη στον … τελικό του ομίλου όσον αφορά στις δύο ομάδες, αφού με αντιπάλους όπως οι ΗΠΑ και η Σερβία, ο βασικός στόχος ήταν η επιτυχία στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Έτσι το Νότιο Σουδάν με κορυφαίο τον Κάρλικ Τζόουνς (προσεχώς… Παρτιζάν) με 19 πόντους, έξι ασίστ και έξι ριμπάουντ, δεν πέτυχε απλά την πρώτη νίκη στην ιστορία του σε Ολυμπιακούς Αγώνες και μάλιστα στο παρθενικό της παιχνίδι στην κορυφαία διοργάνωση, αλλά απέκτησε παράλληλα το δικαίωμα στην ελπίδα πρόκρισης στα νοκ άουτ του Παρισιού.

Φιάσκο: Οι διοργανωτές δεν έπαιξαν τον ύμνο του Νότιου Σουδάν αλλά του… Σουδάν

Οι Αφρικανοί πήραν τη νίκη που χρειάζονταν για να εξασφαλίσουν τουλάχιστον την τρίτη θέση και μάλιστα με μία σχετικά καλή διαφορά πόντων, η οποία μπορεί να παίξει σοβαρό ρόλο στην πρόκριση τους και ενδιαφέρει πολύ και την Εθνική Ελλάδας.

Θυμίζουμε πως πέρα από τους δύο πρώτους κάθε ομίλου, θα προκριθούν και οι δύο καλύτεροι τρίτοι και λογικά οι δύο θέσεις θα κριθούν στη μία νίκη και στο γκολ-αβερέιτζ, με το Νότιο Σουδάν να … κινδυνεύει βέβαια με μεγάλες ήττες απέναντι σε ΗΠΑ και Σερβία.

Το Πουέρτο Ρίκο, από την άλλη, θα κυνηγήσει ένα θαύμα κόντρα στους Σέρβους ή στην Team Usa, αλλά φαίνεται πως με την ήττα αυτή υπέγραψαν τον αποκλεισμό τους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (πρώτο το Νότιο Σουδάν): 20-28, 48-54, 71-69, 90-79

Δείτε τα στατιστικά εδώ.

O αγώνας

Το Πουέρτο Ρίκο ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο βάζοντας 54 πόντους (54-48) έχοντας 10/15 τρίποντα!

Ο Χοσέ Αλβαράδο και ο Τρεμόντ Ουότερς ξεκίνησαν στην πρώτη περίοδο με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα (6/9 τρίποντα) και το Πουέρτο Ρίκο πήρε προβάδισμα με 28-20, χωρίς πάντως να καταφέρει να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Ο άσσος των Πέλικανς συνέχισε ακάθεκτος φτάνοντας τους 19 πόντους στο ημίχρονο (6/8 σουτ εντός πεδιάς), αλλά τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος, δείχνοντας ότι ίσως να μην καταφέρει να συνεχίσει το παιχνίδι.

Το Πουέρτο Ρίκο πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 54-48, χάρη και στον Τζιάν Κλαβέλ που έβαλε 11 πόντους με 3/3 εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ το Νότιο Σουδάν κρατήθηκε χάρη στον νατουραλιζέ της, Κάρλικ Τζόουνς (12π.).

Μέχρι ο Αλβαράδο να συνέλθει, το Πουέρτο Ρίκο μπήκε εντελώς αποδιοργανωμένο στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Αφρικανοί έκαναν μία εντυπωσιακή αντεπίθεση και προηγήθηκαν με 69-61 στο 27′, με τον Τζόουνς πρωταγωνιστή (16π., 6ασ.) και τους Σαγιόκ (15), Όμοτ και Κουόλ (από 12) να συμβάλλουν καθοριστικά σε αυτό το διάστημα.

Το 30λεπτο έκλεισε με 71-69 για το Νότιο Σουδάν που πλέον είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα, παρότι ο Αλβαράδο συνέχισε το ματς και έφτασε στους 26 πόντους, ωστόσο το Πουέρτο Ρίκο έχασε την επαφή του από το τρίποντο (11/24 στο 35′ και 11/29 συνολικά από τα 10 του ημιχρόνου), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα κι ούτε να ακολουθήσει στο σκορ.

Η μεγάλη διαφορά από τα τα 4.5 μέτρα (92% με 56%) συνέβαλλε υπέρ του Νότιου Σουδάν που ξέφυγε με 81-73 στο 36′ και με 86-73 στο 37!

Έτσι χάρη στον πλουραλισμό της αλλά και τη σούπερ άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε αυτήν την ιστορική πρώτη νίκη σε Ολυμπιακούς Αγώνες και διατηρεί την ελπίδα να περάσει ακόμα και στα νοκ άουτ!