Στεφ Κάρι για Ντουράντ: “Για κάποιο λόγο είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Team Usa”

Αποστολή στη Λιλ, Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Οι ΗΠΑ διέλυσαν με 110-84 τη Σερβία στο κυριότερο παιχνίδι ολόκληρης της 1ης αγωνιστικής του Ολυμπιακού τουρνουά, η οποία ολοκληρώθηκε την Κυριακή (28/7), με τον Κέβιν Ντουράντ να βάζει 23 με 8/9 σουτ (5/5 τρίποντα), αστοχώντας στη μόλις τελευταία προσπάθεια του για δίποντο (3/4).

Ο Στεφ Κάρι πανηγύρισε δύο πρωταθλήματα μαζί με τον “KD” στους Ουόριορς τη διετία 2017-2018 και μιλάει για τη νέα του συνεργασία με στόχο το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, το μόνο που λείπει από τη συλλογή του κορυφαίου σουτέρ όλων των εποχών:

“Αυτή είναι η ομορφιά τούτης της εμπειρίας. Η αναζωπύρωση κάποιας από τη φλόγας με τον “KD”. Να παίξω με αθλητές για πρώτη φορά όπως ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο Άντονι Ντέιβις και τους υπόλοιπους της ομάδας. Είναι η καλύτερη στιγμή της ζωής μου και απολαμβάνω κάθε λεπτό”, δήλωσε ο Στεφ που τέλειωσε το ματς με 11 πόντους, στην παρθενική του εμφάνιση σε Ολυμπιακούς Αγώνες:

“Τίποτα δεν με εκπλήσσει”, λέει ο Κάρι για το απίστευτο κρεσέντο των 8/8 σουτ του Ντουράντ- πρώτου σκόρερ στην ιστορία της Team Usa και τριπλός, χρυσός Ολυμπιονίκης και συνεχίζει:

“Ήταν υποδειγματικός στο πρώτο ημίχρονο. Είναι τόσο ξεχωριστός και συνηθισμένος σε αυτό το επίπεδο. Προφανώς υπάρχει λόγος που είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Team Usa”!

Ήταν σπουδαίο που τον είδα να παίζει. Δεν αγωνίστηκε στους αγώνες προετοιμασίας και ένιωσα όμορφα που τον είδα να παίζει, να διασκεδάζει με την υπόλοιπη ομάδα”.

Τι λέει, όμως, ο Στεφ Κάρι και για τη Σερβία…

“Είναι σπουδαία ομάδα. Παίζουν μία πολύ περίπλοκη επίθεση και πολύ δυναμική άμυνα. Ο Κέβιν ήταν απίστευτος στο πρώτο ημίχρονο και μας έδωσε τεράστια ώθηση. Η άμυνα μας άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μέρος.

Προσπαθούμε ακόμα να βρούμε την ταυτότητα μας με αυτό το γκρουπ των 12 παικτών και είναι σημαντικό να μείνουμε συγκεντρωμένοι στον τρόπο που νικάμε.

Κάθε ομάδα χρειάζεται διαφορετική στρατηγική. Μπορείς να επιλέξεις οποιουσδήποτε πέντε από αυτήν τη δωδεκάδα. Είναι μία All Star, Hall of Fame σύνθεση”.