Ντουράντ: “Ήθελα πολύ να τελειώσω το ματς με 100%”

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Τέλειωσε το ματς με 23, αλλά αστόχησε στην τελευταία του προσπάθεια για δύο πόντους (3/4, 5/5τριπ., 2/2βολ.).

Ήθελε το 100%!!!

Ο Κέβιν Ντουράντ πιστοποίησε την κλάση του στο θρίαμβο της Team Usa κατά της Σερβίας με 110-84, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της αμερικανικής ομάδας, ο πιο πετυχημένος παίκτης όλων των εποχών, μετρώντας τρία χρυσά ολυμπιακά μετάλλια (2012, 2016, 2021) και ένα στο παγκόσμιο του 2010!

Τώρα βάζει πλώρη για ένα ακόμα, ξεκινώντας με εντυπωσιακό τρόπο το τουρνουά, καθώς ήταν ο πρώτος σκόρερ των ΗΠΑ με 23 πόντους, παρότι προερχόταν από τραυματισμό και δεν έπαιξε σε φιλικό παιχνίδι:

“Ω, φίλε, αυτό το σουτ ένιωσα υπέροχα που έφυγε από το χέρι μου. Σίγουρα θα ήθελα να τελειώσει το ματς τέλεια. Ήμουν ένα βήμα μακριά. Οι συμπαίκτες μου με έβρισκαν όλο το βράδυ και μπορούσα να κάνω σουτ”, λέει ο Ντουράντ και συνεχίζει:

“Έγινα πρωταθλητής δύο φορές στο ΝΒΑ και τρεις φορές στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ακόμα και αυτές οι στιγμές από μόνες τους είναι αρκετές για μένα όσον αφορά στην αυτοπεποίθηση μου. Με το που μπήκα στο γήπεδο, σκεφτόμουν μόνο να είμαι ψυχικά έτοιμος και να επικεντρωθώ στο αγωνιστικό πλάνο. Όταν έφυγα, δεν έκανα το ματς αποκλειστικά για μένα. Προσπάθησα να συνεισφέρω στην ομάδα και τα κατάφερα.

Όλοι οι αγώνες και οι προπονήσεις που έχουμε κάνει μέχρι τώρα μας έχουν προετοιμάσει για σήμερα. Ο προπονητής έκανε εξαιρετική δουλειά προετοιμάζοντάς μας για πράγματα όπως το να πατήσουμε τα πόδια μας στο έδαφος και πόσο σημαντική είναι κάθε μέρα.

Γι’ αυτό μπορέσαμε να γίνουμε ομάδα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το καλό ήταν ότι παίξαμε πολύ καλό μπάσκετ στην επίθεση. Ήμασταν σε συνεχή επικοινωνία και στην άμυνα. Η επικοινωνία μας έκανε δύσκολο να σταματήσουμε. Θα χτίσουμε πάνω σε αυτό και θα δούμε πού μπορούμε να πάμε”.

Ντουράντ εσύ σούπερ σταρ: Άχαστο ημίχρονο κόντρα στη Σερβία με 21 πόντους σε οκτώμιση λεπτά (video)