Ουόκαπ: “Δουλειά μας είναι να νικήσουμε την Αυστραλία”

Αποστολή στη Λιλ: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 84-77 από την Ισπανία και μπροστά της έχει το κρίσιμο ματς με την Αυστραλία. Ο Τόμας Ουόκαπ, τόνισε πως η Εθνική μπορεί να νικήσει και αυτό είναι που θα παλέψει να κάνει.

Ακόμη, στάθηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου η Ισπανία σημείωσε 49 πόντους και το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη δεν κατάφερε να την περιορίσει αμυντικά.

Ο νατουραλιζέ παίκτης της Ελλάδας, τόνισε πως δεν έχει σημασία αν είναι ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος από την δική του απόδοση από την στιγμή που η ομάδα του δεν κερδίζει.

Παράλληλα πρόσθεσε πως η Εθνική μπορεί να νικήσει τους πάντες σε αυτό το τουρνουά και πως η δουλειά της είναι να το κάνει αυτό ξεκινώντας από την Αυστραλία την Παρασκευή (2/8).

Για το τι έφταιξε και η Ελλάδα έχασε τον αγώνα

“Το πρόβλημα ήταν στο πρώτο ημίχρονο τα δεχτήκαμε 49 πόντους. Δεν είναι αυτό το μπάσκετ που παίζουμε. Χρειαζόμαστε καλύτερη αμυντική προσπάθεια. Είμαστε ομάδα με ποιότητα, το έχουμε δείξει και πρέπει να το δείξουμε”.

Για το εάν μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση η Ελλάδα

“Ναι, μπορούμε και μπορούσαμε να γυρίσουμε την εις βάρος μας κατάσταση. Το ξέρουμε αυτό. Παλέψαμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και αυτό θα γίνει και στο επόμενο ματς. Η πρόκριση είναι ανοιχτή”.

Για τον αγώνα με την Αυστραλία

“Μπορούμε να νικήσουμε την Αυστραλία. Δεν φοβάται κανέναν αυτή η ομάδα. Εάν δεν το πιστεύαμε δεν θα ήμασταν εδώ. Θα παλέψουμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια απογοητεύτηκαμε. Αν δεις κομμάτια του αγώνα μας κόντρα στον Καναδά και κόντρα στην Ισπανία, θα καταλάβεις ότι μπορούμε να κερδίσουμε τον οποιοδήποτε αντίπαλο σε αυτό το τουρνουά. Το κλειδί είναι να εκτελούμε το πλάνο μας επί 40 λεπτά. Ξέρουμε ότι μπορούμε και θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε.”

Για την απόδοσή του έως τώρα στο τουρνουά και ειδικά στον σημερινό αγώνα

“Δεν είμαι ευχαριστημένος με την προσωπική μου απόδοση. Όμως δεν έχει σημασία αυτό, αν εγώ είμαι χαρούμενος ή λυπημένος. Σημασία έχει ότι έχουμε κάνει δύο ήττες και αυτό μετράει.

Ο κάθε παίκτης μπορεί να κάνει την αυτοκριτική του και να πει ότι ‘μπορώ να το κάνω καλύτερα’, αλλά το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι που μπορεί σε να γίνουν ένα εκατομμύριο λάθη μέσα σε 40 λεπτά. Και τα δικά μας λάθη σήμερα τιμωρήθηκαν πολύ σκληρά.

Επομένως κανένας παίκτης δεν θα γυρίσει να πει ότι είναι ικανοποιημένος από την απόδοσή του. Είναι η δουλειά να γυρίσουμε την Παρασκευή και να πάρουμε τη νίκη”.

Για το τι έγινε στα τελευταία λεπτά

“Κολλήσαμε λίγο στην επίθεση. Δεν δημιουργήσαμε καλέ ευκαιρίες για σουτ στους παίκτες – κλειδιά. Πάθαμε το ίδιο που έγινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο”.

Για την κερκίδα και αν ένιωσε τον παλμό από τους Έλληνες φιλάθλους

“Υπάρχουν Έλληνες σε όλο τον κόσμο. Χαιρόμαστε που έρχονται από παντού και υποστηρίζουν την ομάδα. Είναι πολύ όμορφο αυτό. Το βλέπουμε και το νιώθουμε. Ξέρουμε ότι μας στηρίζουν”.

Για το ότι η Ελλάδα ενώ βρίσκεται πίσω στο σκορ επιστρέφει στο ματς αλλά δεν φτάνει στην ανατροπή

Δεν έχω εξήγηση για αυτό. Ναι , μένουμε πίσω στο σκορ και όντως ροκανίζουμε τις διαφορές, αλλά δεν υπάρχει κάποιο μοτίβο ανικανότητας στο να ολοκληρώσουμε μια ανατροπή. Απλώς υπάρχουν νεκρά διαστήματα που μας στοιχίζουν”