Ιαπωνία – Βραζιλία 84-102: Πήρε τον τελικό της 3ης θέσης με… διαφορά και περιμένει!

2024-08-02T12:47:24+00:00 2024-08-08T16:26:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

02/Aug/24 12:47

Η Βραζιλία ξέσπασε στο τέλος, κέρδισε την αξιόμαχη Ιαπωνία (102-84) και πήρε τον “τελικό” της τρίτης θέσης του Β’ ομίλου στο Ολυμπιακό τουρνουά της Λιλ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Βραζιλία αγχώθηκε, αλλά ξέσπασε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας της Ιαπωνίας με +18 (84-102) και τερμάτισε τρίτη στον Β’ όμιλο (με -7 πόντους γκολ αβερέιτζ) και περιμένει να μάθει τι θα κάνουν οι υπόλοιπες ομάδες για να δει αν θα περάσει στα νοκ-άουτ ως καλύτερη τρίτη.

Αυτό σημαίνει πως η Εθνική μας ομάδα, χρειάζεται 7+ πόντους αν θέλει να προκριθεί στην επόμενη φάση του τουρνουά. Δηλαδή η Ελλάδα θα ξεκινήσει τον αγώνα με την Αυστραλία από το -14. Αν κερδίσει την Αυστραλία, γθα να κατακτήσει την 3η θέση, θα χρειαστεί νίκη με οκτώ πόντους, προκειμένου να βρεθεί στο -6.

Όλα αυτά, περιμένοντας φυσικά το ματς της Σερβίας με το Νότιο Σουδάν, όπου θα κρίνει την 3η θέση εκείνου του ομίλου. Οι Σέρβοι αρχίζουν απ’ το +5, ενώ οι Νοτιοσουδανοί από το -6. Αυτό σημαίνει πως αν η Σερβία νικήσει με έναν πόντο, το Νότιο Σουδάν θα βρεθεί κι αυτό στο -7.

Οι Ιάπωνες που δεν είχαν τον καλύτερό τους παίκτη, τον Ρούι Χατσιμούρα, μετά τον τραυματισμό που τον έβγαλε… νοκ-άουτ, είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Τζος Χόκινσον (9 ριμπάουντ) και Γιούκι Καβαμούρα (10 ασίστ), οι οποίοι πέτυχαν από 26 και 21 πόντους ο καθένας, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να τους δώσουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπρούνο Καμπόκλο με 33 πόντους (8/13 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές), με 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ!

Με τέτοιον Καμπόκλο πώς να χάσεις (!)

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αν μη τι άλλο ιδανικό για τη “Σελεσάο” με τον Μπρούνο Καμπόκλο να τα κάνει όλα σε άμυνα κι επίθεση και να συμφέρει. Σε οκτώ λεπτά συμμετοχής είχε ήδη 15 πόντους, μετρώντας 3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, δίνοντας έτσι το σύνθημα στους συμπαίκτες του.

Η Ιαπωνία φυσικά δεν θα τα παρατούσε τόσο εύκολα, έπαιξε καλύτερη άμυνα και κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να μειώσει στο τρίποντο τη διαφορά με σημαντικά καλάθια του Καβαμούρα, ωστόσο ο πλουραλισμός των Βραζιλιάνων και τα τρία τρίποντα του Μπενίτε, ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς ξανά πάνω απ’ τους δέκα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το 83% των Βραζιλιάνων έξω απ’ την περίμετρο άρχισε να… πέφτει, οι παίκτες του Χοβάσε προσπαθούσαν να τρέξουν στο τρανζίσιον και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Τζος Χόκινσον και άξιο συμπαραστάτη τον Γιούκι Καβαμούρα, έκαναν το μεγάλο comeback από το -14  στο -2 κι άλλαξαν ξανά τα δεδομένα.

Οι παίκτες του Πέτροβιτς αγχώθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η εμπειρία τους, δύο μεγάλα σουτ των Καμπόκλο και Χουέρτας, η διαφορά ξέφυγε απ’ το πουθενά και έτσι ήρθε η νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 44-55, 73-77, 84-102