Ελλαδάρα για οκτάδα! Επιβλήθηκε της Αυστραλίας και έχασε στο σουτ την απευθείας πρόκριση

2024-08-02T15:25:11+00:00 2024-08-02T15:51:33+00:00.

02/Aug/24 15:25

Η Ελλάδα κέρδισε την Αυστραλία με 71-77, αλλά δεν πήρε την διαφορά που ήθελε και πλέον περιμένει για να μάθει αν θα είναι στην οκτάδα του Ολυμπιακού Τουρνουά.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Εθνική έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην Αυστραλία με σκορ 71-77, δεν πήρε όμως την διαφορά που ήθελε και πλέον περιμένει για να δει αν θα είναι στους ”8” του Ολυμπιακού Τουρνουά.

Η ”γαλανόλευκη” έκανε με διαφορά το καλύτερο ματς της στην διοργάνωση, έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και στους 19, όμως οι Αυστραλοί επέστρεψαν μέχρι το -2.

Μάλιστα, η Ελλάδα είχε διπλή ευκαιρία στο τέλος της αναμέτρησης να σκοράρει και να πάρει τη νίκη με μεγαλύτερη διαφορά, κάτι που θα της έδινε και την απευθείας πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Αυτό που περιμένει, πλέον, η ”γαλανόλευκη” είναι την κατάσταση στον τρίτο όμιλο. Θέλει νίκη της Σερβίας επί του Νότιου Σουδάν με 3+ πόντους, για να προκριθεί ως μία από τις δυο καλύτερες τρίτες ομάδες του τουρνουά.

Τολιόπουλος και Ουόκαπ έβαλαν μεγάλα τρίποντα στις πιο κρίσιμες επιθέσεις, με τον πρώτο να έχει 13 πόντους και τον δεύτερο 18. Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης με 20 πόντους-7 ριμπάουντ-6 ασίστ.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από την αρχή πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (14-21), με τον Ουόκαπ να βάζει δυο τρίποντα και τον Γιάννη να κάνει θραύση με 8 πόντους. Η Αυστραλία δεν άφησε το ματς να ξεφύγει και άμεσα μείωσε σε 19-21, με τον Γκίντεϊ να ”γράφει” το 24-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου με 3/3 βολές.

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, έφτασε στο +15 (24-39) με Τολιόπουλο και Ουόκαπ. Και δεν έμεινε εκεί, με τον Μήτογλου να μπαίνει στην εξίσωση για το 33-50, με την Ελλάδα να έχει τον πλήρη έλεγχο, για να φτάσουμε στο 36-53 του ημιχρόνου με επιμέρους 12-28 μετά τη πρώτη περίοδο.

Η Ελλάδα τα έκανε όλα τέλεια σε άμυνα και επίθεση και γρήγορα πήγε στο +19 (38-57), με την ”γαλανόλευκη” να είναι το απόλυτο ”αφεντινό” της υπόθεσης. H Αυστραλία έκανε την προσπάθειά της, μείωσε το σκορ σε 47-59, με τον Χαραλαμπόπουλο να βάζει μεγάλο τρίποντο στο 29′ (47-62), για να πάμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (50-62).

Και ενώ η Ελλάδα έδειχνε ότι έχει τον πρώτο λόγο, η Αυστραλία εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Ελλήνων και έκαναν μεγάλη ανατροπή για το 69-71 στο 37′. Ο Τολιόπουλος έβαλε τρίποντο για το 69-74 στο 38′, η Ελλάδα έχασε διπλή ευκαιρία στο τέλος να σκοράρει και να ”ξεκολλήσει” από τη διαφορά των 6 πόντων, με το 71-77 να είναι το τελικό σκορ του ματς.

Πού κρίθηκε

Ο Τολιόπουλος στο 38′ και ο Ουόκαπ στο 39′ έβαλαν μεγάλα τρίποντα για το 69-74 και το 70-77.

Ο Ουόκαπ είχε μεγάλο τρίποντο για το 70-77 στο 39′, μετρώντας 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 18, Λαρεντζάκης, Μωραϊτης, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 3, Παπανικολάου 1, Αντετοκούνμπο 20, Μήτογλου 13, Χουγκάζ, Καλάθης 7, Τολιόπουλος 13

Αυστραλία (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 11, Γκίντι 9, Μιλς 13, Γκριν, Ίνγκλις, Ντελαβεντόβα 3, Έξουμ 6, Λαντέιλ 17, Κέι 6, ΜακΒέι 3, Μάγκνεϊ 3, Ριθ