Σερβία: Τρομακτική ανατροπή με Αυστραλία από το -24 και νίκη… μεταλλίου στην παράταση!

Αποστολή στο Παρίσι: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Η Σερβία γύρισε από το -24 στο 14′ (!!!) και παρότι στην κανονική διάρκεια του αγώνα πήγε να… αυτοκτονήσει, στην παράταση μίλησε η τεράστια, η μοναδική κλάση του Νίκολα Γιόκιτς!

Ο MVP της σεζόν στο ΝΒΑ – τρίτο βραβείο στην καριέρα του – άγγιξε το τριπλ νταμπλ, αλλά ειδικά στην παράταση έκανε τα πάντα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Έδωσε μία ασίστ στον Ντόμπριτς για τρίποντο, πέτυχε δύο καθοριστικά καλάθια και έβγαλε δύο άμυνες (τάπα και κλέψιμο) για να κλειδώσει τη νίκη και να στείλει τη Σερβία στα ημιτελικά κόντρα στο νικητή του αγώνα ΗΠΑ-Βραζιλία (22:30, ΕΡΤ1).

Η Σερβία είχε την ευκαιρία να νικήσει στην κανονική διάρκεια αλλά ο Μιλς ισοφάρισε σχεδόν με την εκπνοή, ωστόσο στην παράταση έμεινε στη μέση η προσπάθεια της “χάλκινης” στο Τόκιο, Αυστραλίας, που αποχαιρέτησε.

Ο Μπογκντάνοβιτς βοήθησε τον Γιόκιτς επιθετικά, αλλά τη μεγαλύτερη συμβολή στην ανατροπή είχαν οι Γκούντουριτς, Ντόμπριτς και Αβράμοβιτς κυρίως με την αμυντική τους αποτελεσματικότητα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Τρομακτική ήταν η Αυστραλία στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα, τρομακτικός και ο Πάτι Μιλς.

Ο 36χρονος γκαρντ (σε πέντε μέρες γενέθλια) έκανε … αλοιφή την άμυνα της Σερβίας με 20 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 8/11 σουτ εντός πεδιάς και μαζί με τον Γκίντεϊ (13π.) έφεραν τους “Μπούμερς” μπροστά ακόμα και με 24 πόντους διαφορά!

Ο Μιλς έβαλε τους 16/20 πόντους σε διάστημα μόλις τεσσάρων λεπτών!

Οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το φρενήρη ρυθμό των Αυστραλών, είχαν 4/16 τρίποντα (Μπογκντάνοβιτς 2/4) και μόνο στο τελευταίο εξάλεπτο κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στους 12 πόντους (54-42).

Αυτό έγινε κυρίως χάρη στην άμυνα τους και το ψηλό σχήμα του Πέσιτς με Γιόκιτς (11π.)-Μιλουτίνοφ που δυσκόλεψε τους αντιπάλους τους, ενώ ο Γκούντουριτς συνέβαλλε καθοριστικά με 9π.

Η παραδοξότητα των πρώτων λεπτών δεν συνεχίστηκε.

Οι Σέρβοι έριξαν το βάρος στην άμυνα/πίεση με τον Αβράμοβιτς βδέλλα στον Μιλς και στο ορθολογιστικό μπάσκετ στην επίθεση, μειώνοντας στον ένα πόντο στο 25′ (!), με τρία σερί τρίποντα από Ντόμπριτς (2) και Μπογκντάνοβιτς (1)!

Πλέον είχαμε ένα καινούργιο παιχνίδι…

Οι Αυστραλοί δεν έβρισκαν στόχο με τίποτα πλέον και ο Μπογκντάνοβιτς (13π.) έδωσε το πρώτο σερβικό προβάδισμα στο 26.30′, με 61-60, μετά το αρχικό 4-0!

Ο Γιόκιτς κυριάρχησε στη ρακέτα και η Σερβία πέρασε μπροστά με 67-65 με επί μέρους σκορ 25-11 στην τρίτη περίοδο.

Από τη στιγμή που ο Αβράμοβιτς περιόρισε τον Μιλς και ο Γκούντουριτς (ή ο Ντόμπριτς) τον Γκίντεϊ, όλα είχαν αλλάξει κι ο έλεγχος πέρασε στους Σέρβους (73-67).

Παρόλα αυτά, η διαφορά δεν ξέφυγε και η Αυστραλία έμεινε στο παιχνίδι βρίσκοντας απ’ αλλού λύσεις (Έξουμ, ΜακΒέι), ισοφαρίζοντας σε 78-78 με τρία λεπτά να απομένουν.

Ο Γκίντεϊ κράτησε την Αυστραλία στον πόντο (81-80), αλλά ο Μιλς αστόχησε σε κρίσιμο σουτ για το προσπέρασμα κι ο Μίτσιτς κέρδισε βολές με 10” να απομένουν.

Ο δις πρωταθλητής Ευρώπης όμως αστόχησε στη μία βολή (82-80) και ο Μιλς (που είχε να σκοράρει από τις αρχές της τρίτης περιόδου) ισοφάρισε μπροστά στον Γιόκιτς για να πάει το ματς στην παράταση, την πρώτη στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες!

Η παράταση

Με δύο τρίποντα οι Αυστραλοί ανέκτησαν το προβάδισμα έπειτα από πολλή ώρα με +3, αλλά οι Σέρβοι απάντησαν με τον Γιόκιτς να κάνει τρομερά πράγματα, με άμυνες (μπλοκ, κλέψιμο) και δύο συνεχόμενα καλάθια (93-90).

Στην επόμενη φάση ο Πετρούσεφ έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του Μιλς και το ματς κρίθηκε υπέρ των Σέρβων!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82, 95-90

Παίκτης κλειδί:

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε τη διαφορά στις ρακέτες απέναντι στους “αναιμικούς” ψηλούς της Αυστραλίας (Λαντέιλ, Ριθ, Μαγκνέι), όχι μόνο γιατί άγγιξε το τριπλ νταμπλ (21π., 14ρ., 8ασ.) αλλά και με τα δύο clutch καλάθια στην παράταση.

Πού κρίθηκε:

Από τη στιγμή που η άμυνα της Σερβίας περιόρισε τους Μιλς-Γκίντεϊ (περισσότερο τον πρώτο) και βρήκε λύσεις στην επίθεση, η ανατροπή έγινε γεγονός και μαζί η μεγάλη πρόκριση.