Φουρνιέ: Το ‘βαλε απ’ το σπίτι του και σφράγισε την πρόκριση των Γάλλων (video)

2024-08-06T20:12:05+00:00 2024-08-08T16:24:59+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Aug/24 20:12

Evan-Fournier-France-Canada

Ο Εβάν Φουρνιέ έκανε πράγματα και θαύματα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, έβαλε τριποντάρα από το κέντρο (σχεδόν) και σφράγισε την πρόκριση για τους “Les Bleus”.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Όταν έχεις τέτοιον σουτέρ πώς να χάσεις;

Η Γαλλία τα έκανε όλα σωστά κόντρα στους Καναδούς των πολλών NBAers και πήρε το τρίτο εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Εκεί, θα κοντραριστεί με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία, η οποία μερικές ώρες πριν απέκλεισε την Εθνική Ελλάδας.

Ο Εβάν Φουρνιέ όχι μόνο έβαλε το λιθαράκι του αλλά έκανε πράγματα και θαύματα, πετυχαίνοντας 10 απ’ τους 15 πόντους που είχε συνολικά, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο!

Ναι, καλά ακούσατε.

Φυσικά μία τέτοια μοναδική εμφάνιση δεν θα μπορούσε να μην συνδυαστεί και με ένα φοβερό σουτ τριών πόντων από τον Γάλλο NBAer.

Στα 55″ πριν το φινάλε του προημιτελικού, ο Φουρνιέ πήρε την μπάλα στη λήξη της επίθεσης και πέτυχε από το… σπίτι του ένα τρομερό τρίποντο – την ώρα που μ’ ένα δικό του σερί ο Καναδάς είχε επιστρέψει – για να σφραγίσει και ουσιαστικά την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αυτή είναι η ομάδα που ξέρω. Aπό το 2019 δημιουργήσαμε ένα μοναδικό σύνολο, το οποίο είχε εξαιρετικές εμφανίσεις. Είναι μια ομάδα που έχει καρδιά και απόψε την βρήκαμε ξανά”, δήλωσε αρχικά ο Φουρνιέ.

Όταν ρωτήθηκε για το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε: “Τα τελευταία δύο χρόνια συνέβησαν πολλά για μένα. Αλλά δεν θα χάσω ποτέ την αυτοπεποίθησή μου. Πάντα θα θέλω να κάνω πράγματα για να βοηθήσω την ομάδα. Είχα ευκαιρίες, ήμουν “σιωπηλός” σε όλο το ματς. Μου δόθηκαν ευκαιρίες στο τέλος του αγώνα και απλά τις πήρα. Μείναμε μαζί. Παρά όλα όσα ειπώθηκαν, όλα όσα έγιναν, παρασκηνιακά ή όχι, μείναμε ενωμένοι με το επιτελείο“.

Ο Γάλλος σκόρερ ολοκλήρωσε το ματς πετυχαίνοντας συνολικά 15 πόντους, με 1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, έχοντας επίσης 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 24:37 λεπτά συμμετοχής.