Κυρίαρχη Σερβία πήρε ρεβάνς από τη Γερμανία με “τριπλό” Γιόκιτς και… φόρεσε το Χάλκινο!

2024-08-10T12:47:25+00:00 2024-08-10T13:40:07+00:00.

10/Aug/24 12:47

Η Σερβία του “τριπλού” Νίκολα Γιόκιτς, νίκησε καθαρά τη Γερμανία με 93-83 στο μικρό τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων και κατέκτησε δίκαια το χάλκινο μετάλλιο!

Αποστολή στο Παρίσι: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν υπέροχος (αλλά όχι μόνος…), έκανε τριπλ νταμπλ και οδήγησε τη Σερβία σε καθαρή και ολοκληρωτική νίκη επί των “Πάντσερ”, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για τον περσινό χαμένο τελικό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι κορυφαίοι σκόρερ/παίκτες του Πέσιτς στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ο “Joker”, αλλά κι ο Βασίλιε Μίτσιτς, οι οποίοι έλειπαν πέρυσι από τα γήπεδα της Ανατολικής Ασίας και των Φιλιππίνων συγκεκριμένα, όπου έγινε ο μεγάλος τελικός.

Η Σερβία πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, εξασφάλισε μία διαφορά που δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους επτά πόντους και χωρίς ουσιαστικά να πιεστεί από τους παγκόσμιους πρωταθλητές, κατέκτησε επάξια το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό ήταν το δεύτερο Ολυμπιακό μετάλλιο της Σερβίας μετά το Ρίο το 2016 (ασημένιο) – όταν έπαιζαν οι Γιόκιτς και Μπογκντάνοβιτς-  ενώ η Γερμανία έμεινε εκτός βάθρου για ακόμα μία φορά καθώς ποτέ στην ιστορία της δεν μπήκε στην πρώτη τριάδα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 46-38, 72-63, 93-83

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Το παιχνίδι

Απόλυτη κυρίαρχος ήταν η Σερβία στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 14 πόντους (37-23 στο 13′).

Πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα οκτώ πόντους (18-10), έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 30-21, σκορπώντας στους πέντε ανέμους τη γερμανική άμυνα, με τον Μίτσιτς να έχει οκτώ πόντους και τον Γιόκιτς έξι κι άλλες τόσες ασίστ.

Το παιχνίδι της Γερμανίας είχε ανισορροπία καθώς δεν… πλησίαζε εύκολα στη σερβική ρακέτα με τα δίδυμα Γιόκιτς-Πετρούσεφ & Γιόκιτς-Μιλουτίνοφ να μην δημιουργούν ένα “ναρκοπέδιο” εκεί.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Γερμανία είχε 7/20 τρίποντα στο ημίχρονο και μόλις 3/13 δίποντα, με τον εγκλωβισμένο Σρέντερ στη μία ασίστ (8π.)!

Μείωσαν, πάντως, σε 46-38 στο 20λεπτο χάρη σε αυτά μακρινά σουτ, αλλά κι επειδή περιόρισαν την επιθετική δράση των Σέρβων στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου.

Το ίδιο επιβλητικά μπήκαν οι Σέρβοι και στο δεύτερο ημίχρονο (59-45), με τον Αβράμοβιτς (11π., 3κλ.) να σκοράρει επτά σερί πόντους και ταυτόχρονα να αποσυντονίζει πλήρως τον Σρέντερ.

Η άμυνα των “Ορλόβι” ήταν και πάλι απροσπέλαστη και με σερί 10-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 (64-45) για πρώτη φορά στο μικρό τελικό!

Ο αρνητικός Σρέντερ κάθισε στον πάγκο, τα τρίποντα, όμως, έδωσαν και πάλι ανάσα στα “Πάντσερ”, μειώνοντας στους δέκα με 11/25 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτο.

Το οποίο τελικά έκλεισε με το μικρότερο… κακό για την ομάδα του Χέρμπερτ (72-63).

Ο Φραντς Βάγκνερ προσπάθησε με διεισδύσεις να αλλάξει το τρίποντο παιχνίδι των Γερμανών, αλλά ήταν… μόνος. Ο Γιόκιτς συνέχισε το προσωπικό του πάρτι με τριπλ νταμπλ από το 34′ (17π., 10ριμπ., 10ασ.) και η διαφορά έμενε γύρω στους δέκα πόντους, λίγο πάνω (συνήθως) ή λίγο κάτω (σπανιότερα).

Η Σερβία μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με ένα +13, η διαφορά έφτασε στους 15 με τρίποντη “βόμβα” του Μαρίνκοβιτς και τα πάντα κρίθηκαν με τρία λεπτά να απομένουν…

Παίκτης κλειδί

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε τριπλ νταμπλ (από το 34′ μάλιστα) και δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα του Γερμανούς να πιστέψουν στη νίκη. Πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Αβράμοβιτς ο οποίος έβγαλε εκτός αγώνα τον Σρέντερ.

Πού κρίθηκε;

Η άμυνα των Σέρβων μέσα από το τρίποντο κι ειδικά πάνω στον Σρέντερ, σε συνδυασμό με το εξαιρετικό της επιθετικό παιχνίδι μέσα κι έξω από το καλάθι, ήταν τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των “Ορλόβι”.