Στεφ Κάρι: Πήρε το χρυσό που του έλειπε με (ακόμη μία) ΟΡΓΙΩΔΗ εμφάνιση (videos)

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Team USA τα κατάφερε ξανά! Επιβλήθηκε της Γαλλίας και κατέκτησε το πέμπτο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακό τουρνουά, αυτή τη φορά στο Παρίσι.

Συγκλονιστικός, μαγικός… μοναδικός ο Στεφ Κάρι!

Οι ΗΠΑ έκαναν αυτό που έθεσαν εξ αρχής ως στόχο στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Η παρέα του ΛεΜπρον Τζέιμς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, επικρατώντας στον τελικό της Γαλλίας για την πέμπτη συνεχόμενη κατάκτηση και το 17ο συνολικά μετάλλιό τους σε 21 συμμετοχές σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι οικοδεσπότες όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να κοιτάξουν στα… μάτια τους superstars του NBA, εκτός από έναν.

Ο Στεφ Κάρι ήταν πραγματικά το κάτι άλλο.

Συνέχισε από εκεί που το άφησε στον ημιτελικό και πήρε το όπλο του στο φινάλε για να… καθαρίσει ακόμη ένα χρυσό για τις ΗΠΑ.

Τα τέσσερα μεγάλα τρίποντά του – στα τελευταία 2,5 λεπτά του τελικού – που είχε συνολικά 24π. (8/12τριπ.), έφεραν τους Αμερικανούς στο +9 (96-87) στα 35΄΄ για τη λήξη και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν την επιστροφή τους, καθώς “σπατάλησαν” και πέντε βολές στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο καλύτερος σουτέρ του πλανήτη, έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα απ’ όλους. Πήρε την μπάλα κι άρχισε να βάζει το ένα σουτ μετά το άλλο, αποτελειώνοντας έτσι την αντίπαλό του.

Με το πρώτο έκανε το σκορ 85-79, με το δεύτερο 90-81, με το τρίτο 93-84 και με το τελευταίο 96-87.

Ο Κάρι κατάφερε να σκοράρει 17/26 τρίποντα σε δύο μόλις παιχνίδια ματς (ημιτελικό + τελικό), όταν μετρούσε στο τουρνουά 5/20! Αυτό φυσικά δείχνει και το απίστευτο ταλέντο του στο σκοράρισμα και πώς μπορεί να κάνει τη διαφορά σε μεγάλα ματς από εκεί που δεν το περιμένεις.

Στον μεγάλο τελικό κατάφερε να πετύχει 24 πόντους (0/1 δίποντα, 8/12 τρίποντα), έχοντας επίσης 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη σε 29:37 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.