Παρί: Μετά την Μονακό κέρδισε και Ναντέρ και σήκωσε το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία της

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Παρί συνέχισε να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και μετά την Μονακό του Μάικ Τζέιμς, επιβλήθηκε και της Ναντέρ (85-90) στον μεγάλο τελικό και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Γαλλίας στην ιστορία της.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές και μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν φυσικά ο Τι Τζέι Σορτς ο οποίος μετά τους 25 πόντους στους Μονεγάσκους, έβαλε άλλους 26 αυτή τη φορά στην Ναντέρ (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/11 βολές), με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Χιφάι.

Όσο για τους ηττημένους, ο Τζάστιν Μπίμπινς σημείωσε 20 πόντους με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους παίκτες του Λισαλό να μπαίνουν δυνατά στο ματς και να δείχνουν τις προθέσεις του από το πρώτο λεπτό. Ο Τι Τζέι Σορτς ξεκίνησε από νωρίς με τη χθεσινή… φόρα και συνέχισε να σκοράρει (κυρίως με δίποντα) για να δώσει έναν αέρα οκτώ πόντων στην Παρί.

Η Ναντέρ παρόλο που δυνάμωσε αμυντικά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, προσπάθησε να κυνηγήσει τις ελπίδες της, αλλά οι Παριζιάνοι κέρδισαν στις λεπτομέρειες κι έφυγαν με την κούπα!

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 42-48, 69-64, 85-90