Φενέρμπαχτσε: Ο Μέλι την έσωσε, ο Χέιζ-Ντέιβις την κράτησε αήττητη στη Γιάλοβα (video)

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Η Φενέρμπαχτσε έμεινε αήττητη και στην τουρκική λίγκα, με τη νίκη στην έδρα της Γιάλοβασπορ με σκορ 97-90 στην παράταση! Για να οδηγήσει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, χρειάστηκε ένα ηρωικό τρίποντο (με τη βοήθεια του ταμπλό) από τον Νικολό Μέλι σε… νεκρό χρόνο!

Οι διαιτητές είδαν το ριπλέι για αρκετή ώρα, με την μπάλα να φεύγει από τα ακροδάκτυλα του Ιταλού σέντερ, ενώ ο χρόνος μηδένιζε. Με το σκορ στο 83-83 ξεκίνησε η παράταση, όπου εκεί η Φενέρ είχε τις λύσεις, κυρίως από τον Νάιτζελ Χέιζ – Ντέιβις, αλλά και τον Μπόνζι Κόλσον. Προηγήθηκε με 93-90 και ακόμη και όταν ο Χέιζ – Ντέιβις έχασε την ψυχραιμία του και πέταξε την μπάλα πάνω σε αντίπαλο (χρεώθηκε με τεχνική ποινή), η Γιάλοβασπορ δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τη μεγάλη έκπληξη.

Χέιζ-Ντέιβις ο… λυτρωτής

Ο Χέιζ – Ντέιβις είχε 22 πόντους, ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς 16, ενώ ο Μπόνζι Κόλσον μέτρησε 14 και ο Μέλι 9. Δεν αγωνίστηκαν οι Μπόλντγουιν και Ουίλμπεκιν (τραυματίας).

Η γηπεδούχος κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 10 πόντων στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, κρατώντας τη Φενέρ στους 9 πόντους στη 2η περίοδο. Μάλιστα, ήταν στο +10 δύο λεπτά πριν από τέλος της κανονικής περιόδου!

Πλέον., η Φενέρ μετράει ρεκόρ 2-0 τόσο στην Ευρωλίγκα, όσο και στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 44-34, 65-57, 83-83 (κ.α.), 90-97 (παρ.).

Περίπατος για την Εφές

Και η Αναντολού Εφές παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα. Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπουρσασπόρ με σκορ 99-78. Και περισσότερο εύκολα, απ’ αυτό που μαρτυράει το τελικό σκορ.

Ουσιαστικά καθάρισε το ματς από την 1η περίοδο, όταν προηγήθηκε με 28-9. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντογκούς Οζντεμίρογλου (21), ενώ ακολούθησε ο Βενσάν Πουαριέ (16). Εκτός της αναμέτρησης έμειναν οι Σέιν Λάρκιν, Τζόρνταν Νουόρα και NΝταν Οτούρου.

Θυμίζουμε ότι η Εφές θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στις 18 Οκτωβρίου (20:30) στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 8-29, 35-58, 58-79, 78-99