Εφές: 4/4 στην Τουρκία με τρομερό Νουόρα

Η Αναντολού Εφές που αγωνίστηκε δίχως τον τραυματία Σέιν Λάρκιν (σ.σ. θα μείνει εκτός δράσης για 3-4 εβδομάδες με διάστρεμμα στον δεξιό αστράγαλο), αλλά είχε τον τρομερό Τζόρνταν Νουόρα να σταματάει στους 35 πόντους, συνεχίζει δυναμικά στο τουρκικό πρωτάθλημα, καθώς έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Πετκίμσπορ επικρατώντας με 85-79 και έκανε το 4/4 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της BSL. Έτσι, έχει ρεκόρ 4-0 και παραμένει αήττητη στην κορυφή, με την αντίπαλό της, να πέφτει στο 2-2.

Η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς, μπορεί να δυσκολεύτηκε για περίπου ένα 20λεπτο, ωστόσο ανέβασε την απόδοσή της, στην συνέχεια και βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο μέρος για να φτάσει στη νίκη, παρόλο που στο τέλος κινδύνεψε να χάσει το προβάδισμα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο εκπληκτικός Τζόρνταν Νουόρα, που σταμάτησε στους 35 πόντους (5/5β., 6/8δ., 6/10τρ.), έχοντας επίσης 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Ντόγκους Οζντεμίρογλου με 11 πόντους. Για την Πετκίμ, ο Μπριν Ταϊρί είχε 27 πόντους (5/7β., 5/7δ., 4/11τρ.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Χάιμε Ετσενίκε να προσθέτει 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, με τον Νουόρα να κάνει πράγματα και θαύματα στην επίθεση. Η Πετκίμ ωστόσο είχε απαντήσεις σχεδόν σε κάθε καλάθι της Εφές και με τον Ετσενίκε να πραγματοποιεί εξίσου καλό πρώτο μέρος, το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στην 3η περίοδο είχαν επί μέρους σκορ 22-13 υπέρ τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +13, όντας μπροστά με 69-56 στο 30′. Παρόλα αυτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν στο καλάθι, μειώνοντας σε 80-78 στο 39′. Η Εφές διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στη νίκη με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 43-47, 56-69, 79-85.