Σαρωτική η Φενέρ!

2016-03-13T15:49:32+00:00 2016-03-13T16:10:39+00:00.

13/Mar/16 15:49

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέτριψε με 86-64 την Μπουγιουκτσεκμετσέ.

Η Φενερμπαχτσέ διέλυσε με 86–64 την Μπουγιουκτσεκμετσέ (15-17, 42-36, 66-46) επιστρέφοντας στις νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα μετά την αποτυχία στην έδρα της Μπάνβιτ.

Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον μόνο για ένα ημίχρονο, αφού τόσο άντεξαν οι φιλοξενούμενοι. Προηγήθηκαν με 17-15 στο δεκάλεπτο και κράτησαν ένα προβάδισμα μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου δείχνοντας πως θα μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Από εκείνο το σημείο όμως και ύστερα η Φενέρ ήταν σαρωτική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να αντιδράσουν.

Προηγήθηκε με 42-36 στο πρώτο ημίχρονο, βελτίωσε την άμυνα της και με ηγέτη τον Μπογκντάνοβιτς έκανε ότι ήθελε στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με 66-46.

Το υπόλοιπο παιχνίδι είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά να ξεφεύγει αρκετές φορές πάνω από τους 20 πόντους και τον Ομπράντοβιτς να χρησιμοποιεί ολόκληρο το βάθος του πάγκου του.

Φενέρ: Μπογκντάνοβιτς 25 (5/6τρ., 8ρ.), Χίκμαν 13, Ούντο 10, Βέσελι 8 (10ρ.).